Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Kierunek na weekend: Dolina Żabnika (ZDJĘCIA)

07.05.2022 08:45 | 0 komentarzy | 8 470 odsłon | Łukasz Dulowski
Na wyciągnięcie ręki mamy unikat przyrodniczy, ponoć na skalę europejską, więc wsiadamy na rower i przed siebie.
0
Kierunek na weekend: Dolina Żabnika (ZDJĘCIA)
Dolina Żabnika w Jaworznie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Potrzebujemy około 20 minut, aby z centrum Chrzanowa lub Trzebini dojechać na ul. Stojałowskiego w Górach Luszowskich. Tutaj umownie rozpoczynamy naszą trasę (ZOBACZ załączoną mapkę). Przy tej drodze, na skrzyżowaniu z ul. Robotniczą, mamy pierwszy zabytek.

Zespół dworski w Górach Luszowskich

Obecny obiekt pochodzi z początku XIX w. Prof. Bogusław Krasnowolski pisze w „Pałacach, dworach i folwarkach powiatu chrzanowskiego", że należał m.in. do Henryka Kowarzyka. Jego staraniem został przebudowany w duchu historyzmu i secesji. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i prezentuje bardzo ładnie.

Droga przez łąki

Towarzyszy nam niebieski szlak rowerowy. Jedziemy kamienistym traktem, biegnącym na ogół przez łąki. Po prawej mijamy wzgórze Przygoń (355 m n.p.m.) z około 30-metrową wieżą przeciwpożarową. Jesteśmy na ul. Wyzwolenia i zaraz potem na ul. ks. Mroczka w Ciężkowicach, dzielnicy Jaworzna.

Kościół w Ciężkowicach

Świątynia powstała w dwudziestoleciu międzywojennym (wieżę dobudowano w 1975 r.). W ołtarzu głównym znajduje się obraz patronki - Matki Bożej Nieustającej Pomocy, namalowany przez Bolesława Rutkowskiego w 1936 r.

Nad potokiem Kozi Bród
Ul. ks. Mroczka kierujemy się na wschód. Przy pętli autobusowej odbijamy w prawo, w ul. Zdrojową. Ta droga doprowadzi do ściany lasu. Po prawej stylowa siedziba leśnictwa. Przejeżdżamy przez mostek nad potokiem Kozi Bród i docieramy do rezerwatu.

Dolina Żabnika

Pierwszy rzut oka wystarczy, żeby się zorientować, że to miejsce posiada wyjątkowe walory przyrodnicze. Potok Żabnik tworzy urokliwe rozlewisko. Woda czysta jak kryształ. W różnych publikacjach przeczytamy o rzadkich roślinach. Lista jest dość długa. Proponuję obejść ten akwen. Naprawdę warto.

Piaskownia

Pozostawiamy za sobą Żabnik i szerokim duktem leśnym podążamy na północny wschód. Uwaga! Nie biegnie tędy żaden szlak turystyczny. Zwraca uwagę piękny las sosnowy. Ostry skręt w prawo (tabliczka informująca o drodze pożarowej), następnie kilkukilometrowa prosta. Jesteśmy na skrzyżowaniu (znaki niebieskie i żółte). Polecam odbić w lewo. Około 10 minut zajmie nam dotarcie do punktu, z którego roztacza się wspaniały widok na piaskownię.

Powrót do Sierszy

Wracamy do leśnego skrzyżowania dróg. Jedziemy na wprost (na drzewach żółte znaki). Na kolejnym skrzyżowaniu ostro w lewo i po około 2 km dojeżdżamy do ul. Leśnej w Sierszy. Kierujemy się w stronę Chrzanowa.


Trasa: około 20 km, łatwa