Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Koniec stanu epidemii COVID-19, ale zagrożenie pozostaje

06.05.2022 10:29 | 2 komentarze | 3 520 odsłony | Alicja Molenda
16 maja epidemia przechodzi w stan zagrożenia epidemicznego. "Czerwone światło związane z COVID-19 przełączamy na pomarańczowe" - mówi minister zdrowia.
2
Koniec stanu epidemii COVID-19, ale zagrożenie pozostaje
To już jest koniec...
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Grzegorz Juszczyk, szef Instytutu Zdrowia Publicznego, powiedział dziś, że COVID-19 i  jego warianty będą teraz monitorowane tak jak grypa.

Minister Adam Niedzielski poinformował o 611 zachorowaniach na COVID-19 dziś. - To liczba bliska średniej zachorowań dziennych każdego dnia. Jest ich poniżej 1000 - dodał.

Około 1000 osób jest obecnie hospitalizowanychz powodu zachorowania na COVID-19. - Lekarze mówią, że nie są to już bardzo ciężkie przypadki jak wcześniej - podał Niedzielski.

W związku z tym, minister zdrowia wprowadza stan zagrożenia epidemicznego w miejsce stanu epidemii. Stan zagrożenia potrwa co najmniej do września. Wtedy możemy się spodziewać wzrostu zakażeń.

Ośrodki modelujące rozwój epidemii wskazują, że w najbliższych miesiącach trendy spadkowe zachorowań na COVID-19 będą się utrzymywać i że na razie na świecie nie ma żadnego alertowej mutacji COVID-19.

-------------------

epidemia - dynamiczny rozwój choroby trafiającej na populację niezaszczepioną

endemia - wirus jest obecny, ale duża cześć populacji jest zaszczepiona, uodporniona częste jest bezobjawowoe przechodzeinie choroby