W środę poseł Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej pojawił się w alwerniańskim magistracie. Chciał uzyskać m.in. wgląd do dokumentacji dotyczącej tężni solankowej w centrum Alwerni. Dwa tygodnie temu takie informacje próbował bezskutecznie zdobyć przewodniczący rady miejskiej Tomasz Tomaszewski.
Poseł Marek Sowa powiedział w rozmowie z "Przełomem", że podjął się tego tematu na wniosek mieszkańców. Poprosił, żeby podczas kontroli poselskiej w urzędzie miejskim towarzyszyli mu samorządowcy z Alwerni. Byli to: przewodniczący rady miejskiej Tomasz Tomaszewski i wiceprzewodnicząca Marzena Kubica. Stawili się w urzędzie miejskim o godz. 8.30.
Godziny czekania na dokumenty
- Poszliśmy wszyscy do gabinetu pani burmistrz, żeby ją uprzedzić o kontroli poselskiej. Podtrzymywała, że nie należy nam się bezpośredni wgląd do dokumentów dotyczących tężni. Czekaliśmy na radcę prawną ponad godzinę, która jechała bodajże z Krakowa. W międzyczasie zrobiono nam dużo zdjęć. Po tej godzinie czekania - oczywiście po kilku słownych przepychankach, bo panu posłowi też nie chcieli udostępnić dokumentów, w końcu poszliśmy do referatu inwestycji. Pan poseł poprosił o dokumenty dotyczące tężni, umów na prąd oraz projektowanej windy w urzędzie. Znowu utrzymywano, że nie powinniśmy ich dostać, bo są tam dane prywatne. Powiedziałem: "Zaraz, zaraz, jak mogą być w dokumentach urzędowych jakieś informacje prywatne?" Ten temat został pominięty. Zaproszono nas do pani sekretarz. Siedzieliśmy: ja, poseł Marek Sowa, Marzena Kubica, pani burmistrz, wiceburmistrz, radca prawny i pani sekretarz. Minęły dwie godziny i dopiero dostaliśmy dokumenty dotyczące tężni - relacjonuje przewodniczący Tomasz Tomaszewski.
Jaki był finał?
Poseł Marek Sowa w rozmowie z "Przełomem" stwierdził:
- Finał jest taki, że wychodząc z urzędu o 12.30, mieliśmy dokumenty. Uważam jednak, że wszelkie utrudnienia w udostępnianiu mieszkańcom informacji działają tak naprawdę przeciwko tym, którzy próbują te utrudnienia stosować.
Efekt kontroli poselskiej
Marek Sowa zamieścił następujący wpis, m.in. dotyczący tężni solankowej, na oficjalnym profilu FB burmistrz Beaty Nadziei-Szpili:
Budowa tężni solankowej budzi wiele wątpliwości. Po pierwsze: inwestycja kosztująca 284 849 złotych została podzielona na 6 etapów zrealizowanych przez 4 wykonawców (co do zasady dzielenie zamówienia publicznego jest niezgodne z ustawą "prawo zamówień publicznych"). Po drugie: istnieje duże prawdopodobieństwo, że budowa tężni została zrealizowana bez prawidłowego zgłoszenia. Co prawda Urząd Miejski nie jest w posiadaniu zgłoszenia do Starostwa Powiatowego w Chrzanowie (a powinien/musi posiadać), to jednak kolejne pisma do Starostwa (np. z 13 grudnia) o przyspieszenie odpowiedzi, że nie wnoszą sprzeciwu do zgłoszenia, świadczą o zrealizowaniu inwestycji bez zgłoszenia. Przypomnę, że - podobno - całość prac została odebrana 7 grudnia 2021 roku.
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
0 0
Jako mieszkaniec Trzebini zgłaszam Pośle Sowo prośbę o kontrolę postawienia tężni w Trzebini, a jako mieszkaniec Powiatu Chrzanowskiego prośbę o kontrolę postawienia tężni i basenu w Libiążu zwłaszcza w zakresie obstawy stanowisk na tym basenie i w ogóle brak organizacji konkursów na stanowiska w urzędzie i jednostkach tej gminy. Jak nie przyjedziesz na kontrolę to znaczyć będzie, ze to była tylko partyjna Hołowniano - Platformerska hucpa i kolejny powód do wstydu Partii Obłudy
0 0
No, ale takie sprawy to Ty załatwiaj w formie wniosku czy jakoś tak a nie, że wertolniesz sobie wpis na Przełomie i żądasz, bo to jest śmieszne. Do Chrzanowa na kontrole nie przyjedzie, bo to jest jedna banda. Chyba, że ustawka.
0 0
Skoro poseł musiał osobiście pofatygować się po dokumenty, które powinny być jawne, i jeszcze kilka godzin czekał w atmosferze przepychanek i robienia tzw. ,,wody z mózgu'', to jak potraktowanoby szarego obywatela?
0 0
Urząd z nazwy to jest taki twór, który obywateli ma za poddanych, którzy mogą się najwyżej czołgać przed obliczem jaśnie nam panujących.
0 0
@AAA jeszcze radcę prawnego musiał ściągnąć aby Pani Burmistrz poznała prawo i dowiedziała się, że je łamie. Zwykły obywatel jest tam olewany, zabiera mu się prawo głosu na sesjach. Stąd referendum, bo ta kobieta zwyczajnie nie nadaje się do zarządzania gminą
0 0
Poczytajcie jej profil na facebooku, jak pokrętnie i w superlatywach dla siebie przedstawiła tą sprawę. Zero godności, tylko fałsz i przemilczanie faktów. Niebywałe.
0 0
Pan Sowa próbował zabłysnąć tu i tam, ale marnie mu to wychodziło, w końcu znalazł specjalność w sam raz dla siebie - tzw. kontrole poselskie w gminach. Może liczy na jakieś stanowisko w lokalnym samorządzie?
0 0
Sowa to ten,co przekręt z światłowodami zrobił i potem ,,niezależny" bo POwski sąd go uniewinnił?
0 0
Skoro odmawiają ujawnienia dokumentów to niechże podadzą podstawę prawną. Litości, co tam wyprawiają w tym UM Alwernia.
0 0
Platforma ma na ustach więcej władzy dajcie samorządom tylko swoim a innych będzie Sowa kontrolować.
0 0
Po nagłówku myślałem, że to Pan "Szczęść Boże" wkroczył. Zawiodłem się bo to tylko jakiś platformowy przygłup xD
0 0
Poseł Sowa to najlepszy poseł naszego regionu , zabierający głos w Sejmie i w mediach także rządowych . Posłowie PiS są aktywni jedynie na imprezach typu przecinanie wstęgi , procesje , składanie wieńców .
0 0
To jego psi obowiązek, że zabiera głos a że z tego głosu nic nie wynika jak i z głosów pozostałych 459 politycznych nieudaczników to już inna sprawa. Jedna i ta sama banda.
0 0
A może tak kontrola obywatelska w biurze poselskim Puchacza?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz