Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Kilogramy ziemniaków i tłumy ludzi na Pikniku Przyjaźni w Chrzanowie (ZDJĘCIA)

03.05.2022 15:40 | 3 komentarze | 13 340 odsłon | Natalia Feluś
Piknik Przyjaźni ściągnął do centrum miasta wielu mieszkańców i gości z Ukrainy. Były kilogramy pieczonych ziemniaków, barszcz i pierogi ukraińskie, mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, jednym słowem: majówka na luzie.
3
Kilogramy ziemniaków i tłumy ludzi na Pikniku Przyjaźni w Chrzanowie (ZDJĘCIA)
Katarzyna Nowak z mężem Pawłem z Chrzanowa, jako wolontariusze przygotowali cały gar ziemniaków pieczonych. Fot. NF
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radny Roman Madejski, ochrzczony dzisiejszym szefem kuchni, od rana przygotowywał z pracownikami UM w Chrzanowie i wolontariuszami 20-litrowy gar pieczonych ziemniaków. Do tego mieszkańcy przynieśli jeszcze 10 mniejszych kociołków.

- Pieczone wyszły bardzo smacznie. Wraz z mężem przygotowaliśmy dziś rano w domu garnek ziemniaków, ale w wersji bez buraka - podkreśla Katarzyna Nowak z Chrzanowa, wolontariuszka.

Oprócz wersji z burakiem lub bez, były też pieczone wege. Jedni przyrządzali garnki w domach, inni na pasażu za MOKSiR-em. Były też pierogi ukraińskie i barszcz ukraiński, a także tradycyjny, majówkowy grill z pieczoną kiełbaską. Chętni do gotowania i przyrządzania potraw dzielili się przepisami tymi polskimi, jak i ukraińskimi. Po jedzenie ustawiały się ogromne kolejki.

- Ziemniaki wyszły przepyszne, bo z Chrzanowa. Nieważne kto przyrządzał, ważne, że cabańskie - podkreślały panie Bogumiła i Janina, chrzanowianki, które skusiły się na talerzyk pieczonych.

Dobra pogoda, jedzenie i wiele atrakcji

- Jestem pozytywnie zaskoczony tym, ile osób przyszło. To bardzo cieszy, zwłaszcza, że mamy w planach organizowanie częściej podobnych pikników rodzinnych, nie tylko w centrum miasta, ale też na poszczególnych osiedlach - zdradza Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa i już dziś zaprasza na nie wszystkich chętnych.

- Bardzo chcieliśmy, żeby ludzie dopisali. Tym razem pogoda była dla nas łaskawa - zaznacza Aneta Drzewiecka, dyrektorka MOKSiR, współorganizatorka wydarzenia.

Dobre jedzenie i wiele atrakcji przyciągnęło sporo ludzi. Dzieciaki szalały na dmuchańcu i były zachwycone małymi pieskami - mopsikami, które można było przytulać. Malowanie buziek, malowanie akwarelami na stoisku Marty Pietrzyk, fotografki i artystki, rozwiązywanie testu wiedzy o oświeceniu na stanowisku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, a także pokaz wozów strażackich i ambulansu. Na scenie wystąpił między innymi zespół Eder w mini-koncercie. Atrakcji nie brakowało.

- Brałam udział w różnych zabawach, a teraz uplotłam wianek z mleczy - pokazuje Polina z Ukrainy, od dwóch miesięcy mieszkająca w Chrzanowie.

Z kolei jak pleść, ale sztuczne kwiaty, uczyły panie z kół gospodyń wiejskich z Płazy i Luszowic. Potrafiły wyczarować bez, żonkile, róże, piwonie i wiele innych kwiatów, jak żywe.

Widać, że taki Piknik Przyjaźni na 3 Maja sprawił frajdę wszystkim. Organizatorami wydarzenia byli UM w Chrzanowie, MOKSiR oraz Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców.

Więcej zdjęć i ukraińską relację z wydarzenia znajdziecie TUTAJ.