Wiele osób wykształconych w kierunku medycznym decyduje się na założenie prywatnego gabinetu lekarskiego. Można to zrobić w kilku krokach, ale trzeba spełniać pewne warunki i pamiętać o niezbędnych formalnościach oraz o wyposażeniu gabinetu.
Prywatne gabinety lekarskie otworzyć mogą zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i osoby, które go nie posiadają. Jeśli chodzi o osoby z wykształceniem, to mogą one prowadzić indywidualną praktykę lekarską jeśli posiadają prawo do wykonywania zawodu lekarza, wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz odpowiednie, prawidłowo urządzone i wyposażone pomieszczenie, które spełnia wszelkie wymagania określone w przepisach prawa.
Osoby bez wykształcenia medycznego mogą natomiast założyć niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, czyli NZOZ, w ramach którego będą działać gabinety lekarskie. Kliniki te również muszą spełniać te same określone warunki, co w przypadku takich miejsc zakładanych przez osoby z wykształceniem medycznym. Oprócz tego, klinika aby działać musi zatrudniać lekarzy z prawem do wykonywania zawodu, bowiem świadczenia zdrowotne w takiej placówce mogą być udzielane jedynie przez osoby wykwalifikowane.
Prywatne gabinety lekarskie mogą świadczyć usługi medyczne w różnych obszarach specjalizacji, np. okulistyki czy stomatologii. Niezależnie jednak od specjalizacji, ogólne wymagania lokalowe dla gabinetów określa art. 22 ustawy o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 roku. Precyzyjne wytyczne znajdują się zaś w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 roku w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i sposób urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Oprócz ogólnych wymagań lokalowych, gabinety lekarskie muszą spełniać wymogi higieniczne i instalacyjne.
Każdy z gabinetów musi być wyposażony w odpowiedni zestaw mebli dopasowanych do charakteru gabinetu i świadczonych w nim usług. Elementem niezbędnym jest m.in. wytrzymała kozetka dla pacjentów, biurko i fotel lekarski, krzesło do siedzenia dla pacjenta oraz różnego rodzaju szafy i szafki do przechowywania dokumentów, urządzeń i preparatów. Oprócz tego, w niektórych gabinetach, np. stomatologicznych czy ginekologicznych, niezbędne będą specjalistyczne fotele umożliwiające wykonywanie usług medycznych. Ważne jest, aby wszystkie meble i inne elementy wyposażenia można było łatwo czyścić i dezynfekować.
Prywatny gabinet lekarski musi też być wyposażony w urządzenia, sprzęt i narzędzia medyczne, artykuły sanitarne i higieniczne oraz preparaty niezbędne do wykonywania świadczeń zdrowotnych. Wszystkie te rzeczy muszą spełniać wymogi prawne i posiadać odpowiednie certyfikaty. Wyposażenie specjalistyczne będzie różnić się w zależności od charakteru gabinetu - inne urządzenia i preparaty wykorzystywane są u stomatologa, a inne u gastrologa.
Niezwykle ważnym elementem każdego gabinetu lekarskiego jest jego dobra organizacja pracy i zarządzanie. Należy uporządkować kwestie związane np. z dokumentacją medyczną, rejestracją wizyt, komunikacją z pacjentem, analizą biznesową, czy zarządzaniem finansami. W tym zadaniu doskonale pomoże system dedykowany podmiotom medycznym i wspierający ich pracę w każdym z wymienionych wyżej obszarów. Takim systemem jest Aurero - oprogramowanie dla gabinetu lekarskiego, klinik i przychodni każdej specjalizacji. Jego najważniejsza cecha to obszerna funkcjonalność i zakres modułów, który można dostosować do indywidualnych potrzeb danego gabinetu.
Aurero to oprogramowanie medyczne w chmurze, działające w przeglądarce, niezależnie od miejsca i urządzenia, na którym pracuje użytkownik. Dzięki niemu możliwa jest m.in.:
rezerwacja online wizyt stacjonarnych i telemedycznych przez pacjentów,
kompleksowa i wygodna obsługa pacjenta w przychodni, zarówno przez recepcję medyczną, jak i przez lekarza w gabinecie (intuicyjne i sprawne prowadzenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej),
optymalizacja pracy rejestracji,
zarządzanie finansami oraz sprawne podejmowanie decyzji biznesowych dzięki funkcjonalnemu modułowi raportów,
wygodne prowadzenie gospodarki magazynowej przychodni,
rozwój nowocześnie działającej placówki medycznej dzięki modelowi "open source", w którym system Aurero jest łatwo integrowalny z coraz większą liczbą aplikacji wspierających pracę personelu.
Aurero oferuje swoim użytkownikom długofalowe wsparcie i bezpłatną pomoc techniczną, a dzięki rozwiązaniu chmurowemu pojawiające się w czasie użytkowania problemy rozwiązywane są przez zespół techniczny zdalnie, bez wstrzymywania ciągłości pracy. Wdrożenie systemu i migracja danych z innego oprogramowania są w pełni wspierane przez specjalistów Aurero, a dodatkowa usługa dedykowanego konsultanta daje personelowi placówki możliwość uzyskania wsparcia zawsze wtedy, kiedy tego potrzebują.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz