Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

W rafinerii bakterie cukrowe wytwarzają kwas mlekowy. Nowa w Trzebini, pierwsza w Polsce instalacja uruchomiona

09.04.2022 07:56 | 3 komentarze | 6 558 odsłon | Alicja Molenda
W biorafinerii Orlen Południe działa już pilotażowa instalacja do produkcji kwasu mlekowego - podaje PAP za wewnętrznym Magazynem GO! wydawanym przez Orlen Południe.
3
W rafinerii bakterie cukrowe wytwarzają kwas mlekowy. Nowa w Trzebini, pierwsza w Polsce instalacja uruchomiona
fot. Orlen Południe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Polsce dotychczas nie wytwarzano kwasu mlekowego, a jego niedobory w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej zmuszały do importowania go z Azji i Europy Zachodniej. Nowo powstała instalacja na etapie pilotażu będzie wytwarzać 5 ton kwasu mlekowego rocznie. Jej uruchomienie to pierwszy krok do uzyskania produkcji na pełną skalę, czyli do 5 tys. ton rocznie. Obecnie w Polsce zapotrzebowanie na ten bioprodukt wynosi ok. 8 tys. ton rocznie. Docelowo Orlen Południe pokryje więc ponad połowę krajowego popytu.

Kwas mlekowy ma zastosowanie m.in. w przemyśle chemicznym, rolnictwie, przemyśle spożywczym, jako środek zakwaszający i konserwant, w przemyśle cukierniczym, jako polepszacz struktury i objętości wypieków czy w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, gdzie związek ten oraz jego pochodne służą jako składniki nawilżające i rozświetlające skórę. Można go też stosować do produkcji materiałów ekologicznych, alternatywnych dla plastiku. Wytworzony z niego polilaktyd służy do produkcji biodegradowalnych podstawek, talerzy czy kubków. W odpowiednich warunkach zamieniają się one w parę wodną i popiół już po 80 dniach

Przy produkcji kwasu mlekowego w biorafinerii w Trzebini wykorzystane zostaną mikroorganizmy, a jako wsad do instalacji stosowana będzie przede wszystkim melasa, będąca produktem ubocznym w produkcji cukru.

- W Orlen Południe melasa trafi do bioreaktora, gdzie żywiące się nią mikroorganizmy rozkładają cukry. Następuje proces fermentacji i w efekcie powstaje kwas mlekowy - wyjaśniono w artykule GO.

Gdy w lipcu 2020 r. PKN Orlen informował o rozpoczęciu budowy w zakładzie w Trzebini, przekształcanym w biorafinerię, pierwszej w Polsce instalacji wykorzystująca mikroorganizmy w procesie produkcyjnym na skalę przemysłową, podkreślał jednocześnie, że światowa produkcja kwasu mlekowego szacowana jest na około 520 tys. ton rocznie. Koncern wskazywał przy tym, iż dotychczas w Polsce nie wytwarzano kwasu mlekowego, a jego niedobory w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej zmuszały odbiorców tego surowca do importu z Azji i Europy Zachodniej. Jak podawał wówczas PKN Orlen, wykonawcą inwestycja w Trzebini została polska firma AB Industry, przy czym koszt budowy instalacji do produkcji kwasu mlekowego szacowano na ok. 7,5 mln zł, a całej inwestycji na blisko 10 mln zł - podaje PAP.

W 2017 r. Orlen Południe otrzymał 2,38 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu "Opracowanie biotechnologicznej konwersji surowców pochodzenia organicznego do kwasu mlekowego z wykorzystaniem mikroorganizmów".