Nie masz konta? Zarejestruj się

Brodła

Co Polskie Koleje Linowe mówią o budowie parku rozrywki w Brodłach?

02.04.2022 17:00 | 1 komentarz | 6 804 odsłon | Łukasz Dulowski
Społeczne protesty w sprawie tej inwestycji trwają od roku. Są połączone ze sprzeciwami dotyczącymi zaproponowanego przebiegu ruchliwej drogi obok planowanego parku rozrywki w Brodłach.
1
Co Polskie Koleje Linowe mówią o budowie parku rozrywki w Brodłach?
Obszar planowanego tematycznego parku rozrywki w Brodłach (przez środek przebiega droga do rezerwatu Dolina Potoku Rudno) obejmuje powierzchnię 143 ha
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Na komisję komunalną jej przewodniczącemu radnemu Edwardowi Majchrowskiemu udało się zaprosić przedstawicieli PKL. W sprawie inwestycji, wywołującej sprzeciwy wielu ludzi, zapewniali, że wszystko, co powstanie w Brodłach, będzie uzależnione od opinii odpowiednich instytucji i jednostek, np. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska czy Zespołu Parku Krajobrazowych.

Polskie Koleje Linowe przysłały również do Urzędu Miejskiego w Alwerni pismo w sprawie planowanego parku rozrywki w Brodłach.

(...) Zarząd PKL podtrzymuje wcześniejsze deklaracje związane z planem budowy parku tematycznego na terenie gminy Alwernia, jednakże by móc precyzyjnie określić koncepcję i szczegóły parku tematycznego PKL uprzednio musi poznać obowiązujące zapisy studium uwarunkowań oraz planu zagospodarowania przestrzennego, jaki będzie obowiązywać na terenie gminy Alwernia i oczywiście w obszarze posiadanej nieruchomości przez PKL. Spółka uwzględni charakter planowanej inwestycji i jej zakres do możliwości wynikających z planu zagospodarowania przestrzennego, a także zaplanuje tematykę parku w taki sposób, by być uzupełnieniem oferty gminy dla turystów. Potwierdzamy, że w planach PKL jest powstanie nowoczesnego ośrodka turystycznego, który będzie parkiem tematycznym, wpisującym się w oczekiwania klientów, związane z atrakcyjnym sposobem spędzania czasu wolnego w miejscu, które daje odbiorcom nie tylko rozrywkę, ale także edukację dla przedstawicieli wielu pokoleń. Park tematyczny byłby sposobem na rozwinięcie oferty turystycznej gminy Alwernia, mając szansę zostać miejscem pozycjonowanym w gronie najlepszych parków tematycznych w Europie. Jednocześnie pragniemy uspokoić wszystkich przytaczających niczym nieuzasadnione wizje o wielkich konstrukcjach tożsamych z ofertą tzw. wesołych miasteczek i lunaparków. Nie mamy w planie budowy instalacji, które nie wpisywałyby się w naturalny i nieinwazyjny charakter parków tematycznych, które z założenia są miejscem rodzinnym, stawiającym na zabawę poprzez edukację, czyli również poszanowanie przyrody. W przypadku realizacji inwestycji na tym terenie przez PKL będzie ona odzwierciedlała wartości, którymi PKL kieruje się od 85 lat. Są nimi: profesjonalizm, poszanowanie przyrody, dialog z lokalnymi partnerami, wpisanie się w strategię rozwoju regionu i zapewnienie jakościowej oferty dla odbiorców (...).

Więcej na ten temat piszemy w dostępnym w sprzedaży wydaniu „Przełomu".