Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Super wycieczka na weekend. Będziecie zachwyceni w Dolinie Zachwytu (ZDJĘCIA)

26.03.2022 08:30 | 9 komentarzy | 7 147 odsłon | Łukasz Dulowski
Proponuję Wam wędrówkę po Ojcowskim Parku Narodowym, ale w miejscu, gdzie nie spotkacie tłumu turystów. Poza tym nie zapłacicie ani grosza za parking. Niemożliwe? A jednak!
9
Super wycieczka na weekend. Będziecie zachwyceni w Dolinie Zachwytu (ZDJĘCIA)
Początkowy fragment Doliny Zachwytu na terenie wsi Wielmoża
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Musimy dojechać do zamku w Pieskowej Skale, a stamtąd kierujemy się w stronę Wielmoży (na terenie tej wsi znajduje się początek Doliny Zachwytu). Zresztą z głównej drogi będzie kierunkowskaz do Doliny Zachwytu. Spójrzcie też na mapkę publikowaną w naszej galerii (do Doliny Zachwytu prowadzi również niebieski szlak rowerowy).

O Dolinie Zachwytu

Auto możemy zaparkować przed wlotem do Doliny Zachwytu (od strony Wielmoży). Nie ma żadnych opłat.
Dolina Zachwytu w większości znajduje się w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego. Stanowi boczną, lewą odnogę Doliny Prądnika. Jej wylot jest mniej więcej w połowie drogi między zamkiem w Pieskowej Skale a Grodziskiem. Nazwę Dolina Zachwytu nadał prof. Władysław Konopczyński. Zbocza porasta las, a dno zajmują łąki. Nie ma tutaj żadnych zabudowań. Cisza i spokój.

Proponowana trasa

Wchodząc do Doliny Zachwytu od strony Wielmoży, zaraz mijamy po lewej Skałę Zachwytu, gdzie są poprowadzone drogi wspinaczkowe. Dolina zakręca, zaraz potem prostuje się, znów zakręca. Po około 30-40 minutach powinniśmy dojść do Doliny Prądnika (spójrz na mapkę z oznaczeniem „TU JESTEŚ").

Od tego miejsca proponuję następnie podążać czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd w stronę zamku w Pieskowej Skale. Możemy dojść do zamku, a potem szlakiem czarnym i niebieskim rowerowym wrócić do naszego samochodu, ale to wydłuży wycieczkę co najmniej o półtorej godziny. Możemy też ze wzgórza Słoneczna odbić w prawo. Wtedy zejdziemy z powrotem do Doliny Zachwytu. Wybór zależy od Was. Miłego wędrowania!