Straż pożarna dostała zgłoszenie od Nadleśnictwa Chrzanów w związku z pożarem traw, być może także lasu, przy ul. Stanisława Staszica w Jankowicach. W akcji bierze udział 5 zastępów straży pożarnej.
Wczoraj strażacy wyjeżdżali aż 9 razy gasić pożary traw. Największy zajęty ogniem obszar był w Młoszowej - 2,5 ha.
Tymczasem Małopolski Urząd Marszałkowski w Krakowie podaje, że tylko w tym roku małopolscy strażacy interweniowali 1750 razy przy pożarach traw i nieużytków rolnych. Niestety, w pożarach, odnotowano już 2 ofiary śmiertelne oraz 10 osób rannych. W marcu 2022 roku małopolscy strażacy gasili już 1571 pożarów traw, a tylko w ciągu ostatniego tygodnia - 871.
W lutym odnotowano w Małopolsce 172 pożary, natomiast w styczniu 13 pożarów traw. W ubiegłym roku takich pożarów było 1896.
Od 1 marca do 30 kwietnia 2022 r. trwa kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej "Stop Pożarom Traw":
- Jak bumerang wraca problem wypalania traw. W tym roku niestety aura - zbyt mało opadów, zbyt mało śniegu - powoduje, że na terenie całego kraju, ale również na terenie Małopolski ten proceder występuje(...). W marcu nastąpiła eskalacja tego zjawiska: odnotowujemy niemal po 100 pożarów dziennie. Akcja edukacyjna prowadzona jest już od wielu lat przez PSP. Oprócz naszego bieżącego zaangażowania wynikającego z ustawowych obowiązków, dochodzi dodatkowa konieczność interwencji w pożarach, których można było uniknąć, a które są bardzo niebezpieczne - podkreśla małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek.
Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. Osoby, które wbrew logice decydują się na wypalanie traw, przekonane są że w pełni kontrolują sytuację i w razie potrzeby, w porę zareagują. Niestety mylą się i czasami kończy się to tragedią. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
Źródło: MUW w Krakowie
Wiesiek14:53, 25.03.2022
Ja się pytam co robi służba powołana w celu przeciwdziałania takim zjawiskom czyli Straż Pożarna zarówno zawodowa jak i ochotnicza ? Co robią Komendanci Powiatowi i lokalni z OSP . Mają coraz lepszy sprzęt , wozy terenowe a nawet kłady i drony . Co roku w marcu i kwietniu płoną łąki , szuwary i zagajniki w tych samych rejonach . Czy ktoś widział tam strażaków na patrolach prewencyjnych albo policjantów ? No chyba ,że jest to na rękę bo rosną statystyki wyjazdów do akcji a statystyka ustawia hierarchię jednostek straży co skutkuje dofinansowaniem .
ABRAKADABRA 3315:53, 25.03.2022
Wiesiek ty to prawdziwy wiesiek jestes :-)az strach pomyśleć ze e naszym społeczeństwie sa ludzie w ten sposób myślący jeszcze tylko brakowało zdania w tej twojej wypowiedzi typu ,,,,, płacę podatki to wymagam,,,,
kordek18:51, 25.03.2022
Wyjazdy ochotników są płatne
Oklahoma03:51, 26.03.2022
Proszę o informację czy kiedykolwiek udało się złapać wypalacza traw? Czy ktoś poniósł karę z tego tytul
Wiesiek12:52, 26.03.2022
@abrakadabra , uderz w stół a nożyce się odezwą . W każdym zawodzie są pewne obowiązki do realizacji , za coś się bierze kasę / tu mam na myśli funkcjonariuszy których dotyczy artykuł / . Lepiej napisz czy wymienione przeze mnie służby prowadzą jakiekolwiek faktyczne działania prewencyjne w terenie oprócz profilaktyki w postaci wezwań i apeli. Podaj przykłady z naszego czy ościennych powiatów , dane , itp. . Nie mam uwag do szeregowych strażaków walczących z ogniem tylko ich przełożonych bo oni jako decydenci mogą pewne czynności zaplanować w porozumieniu np. z policją . Dzisiaj pewnie spali się w naszym regionie wiele hektarów . W Polsce odnotowano już 20 tys. takich zdarzeń w wyniku których zginęło 8 osób . Znaczne koszty działań gaśniczych poniosła Straż .
ABRAKADABRA 3319:13, 26.03.2022
Wiesiek - służby typu straż są od tzw, gaszenia a nie ganiania za sprawcami bo i z jakiego tytułu mieli by ganiać ??a co do policji to pewnie jakieś narzędzia maja ale zapewne niska szkodliwość czynu wiec dlatego nie ganiają po lakach !! a co do prewencji to ci co chcą to zapewne pamiętają plakaty i bilbordy przynajmniej w naszym powiecie ,,,STOP WYPALANIU TRAW,, wiec większość tych pożarów i sprawców tych podpaleń przynajmniej w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jest znana tylko kazdy wali głupa bo nie wierze ze mieszkasz w domu obok którego ktoś coś podpali a właściciel jak zwykle nic nie wiedział i nic nie wie ..
po pa pa19:46, 26.03.2022
Wiecie co tą całą dyskusję należałoby zacząć od pytania czy aby na pewno ten pożar był w Jankowicach? Buahahahhahahahahha
stary zgred07:25, 27.03.2022
"ABRAKADABRA"; to co piszesz, to typowy przykład czegoś, co Prezes Jarosław nazywa pięknym słowem (nie znałem go wcześniej" "imposybilizm". Niemożność. Państwo polskie opiera się na tej "niemożności". Instytucje państwowe głównie zajmują się udowadnianiem, że coś do nich nie należy, że one nie są od tego, że kto inny, że one ... . A dlaczego straż pożarna nie mogłaby się tym zająć? Ja z dzieciństwa pamiętam czasy, gdy strażacy chodzili po domach i zaglądali do kominów (czy szczelne i czyszczone), po podwórkach, czy nie ma stert łatwopalnych materiałów, zaglądali do stodół (kiedyś były we wsi takie budowle) itp. Pożary traw to zjawisko dość wymierne i uchwytne. Tak jak napisał "Wiesiek"; tylko marzec - kwiecień, tylko w okresie suchym po kilku co najmniej dniach bez deszczu, tylko niektóre, znane ogólnie miejsca. Co by się stało, jakby przeszedł tam się raz drugi jakiś patrol? Sam widok i świadomość "że chodzą" by wystraszył potencjalnych podpalaczy. Przynajmniej niektórych. No ale jak mawia prezes wszystkich prezesów ten "imposybilizm". Pięknie to mówi. Niestety sam jest stuprocentowym imposylibistą. Coś jak impotenci. Często zdradza ich nieustanne schodzenie na związane z seksem ostre aluzje.
Wiesiek07:58, 27.03.2022
@abrakadabra , przypomnij sobie ustawę o państwowej straży pożarnej z dn. 24 08 1991 r. , do zadań komendanta powiatowego należy m.in. rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń oraz nadzorowanie przestrzegania przepisów przeciwpożarowych ,, . I czytaj ze zrozumieniem co napisałem wcześniej , ,, stary zgred ,, z tym nie ma problemu i dobrze to wyartykułował .
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Przed zimą będą światła pod Lidlem
A morze KOLEJ linową
lok
10:09, 2025-05-09
Można podziwiać dzieło konserwatorów
Fragment z lewej strony pochodzi z modlitwy "Zikhronot" (Wspomnienia), która jest częścią Musafu dodatkowej modlitwy na Rosz Haszana, Pięknie <3
Ran Adi
09:56, 2025-05-09
Jedyny taki parking na osiedlu został zamknięty
Dlaczego Nadleśnictwo Chrzanow ma utrzymywać parking, niech władze miasta zaczną działać uregulować sprawy geodezyjne.
Miro
09:48, 2025-05-09
Złote, Diamentowe i Żelazne Gody w Chrzanowie
Da się? Da się! Gratulacje wszystkim Parom.
Kera
09:05, 2025-05-09