Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Jak radzić sobie z parowaniem okularów?

22.02.2022 19:42 | 0 komentarzy | 1 558 odsłona | red

Materiał promocyjny

Parowanie okularów to męczący problem dla każdego okularnika, zwłaszcza podczas codziennych sytuacji, takich jak szybkie zakupy zimą czy noszenie maseczki ochronnej. Jak nosić maseczkę, by okulary nie zachodziły mgłą? Obserwując użytkowników okularów można dopatrzeć się naprawdę ciekawych, nieszablonowych i oryginalnych sposobów na noszenie maseczek, z których niestety większość jest bardzo niekomfortowa lub po prostu niespełniająca swojego celu. W okresie przejściowym, jesienno-zimowym, wyzwań jest jeszcze więcej. Jak sobie poradzić z parowaniem okularów?
0
Jak radzić sobie z parowaniem okularów?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dlaczego okulary parują?

Szkła okularowe parują, ponieważ w wyniku zmiany temperatury wytwarza się para wodna, która ulega skropleniu (tzw. zjawisko kondensacji pary wodnej). Skąd zatem bierze się para wodna? Z wilgoci otoczenia, ale też z ludzkiego potu i oddechu. Delikatną mgiełkę, która osiada na szkłach możemy zaobserwować podczas wielu codziennych sytuacji, m.in. gdy otwieramy gorący piekarnik lub zmywarkę, ćwiczymy na siłowni, pijemy świeżo zalaną herbatę czy podczas kąpieli w wannie przyjdzie nam do głowy, by poczytać książkę. Wówczas to zjawisko jest chwilowe i po kilkunastu sekundach znika, nie pozostawiając po sobie śladu. Jednak zimą lub podczas gwałtownej zmiany temperatury otoczenia (np. w czasie mroźnego dnia wchodzimy do ciepłego sklepu) przybiera na sile, powodując dodatkowo dyskomfort, bo przez kilka minut zupełnie nic nie widzimy. Noszenie maseczki ochronnej potęguje parowanie okularów, niezależnie od otoczenia - wydychając ciepłe powietrze możemy skończyć z nieustannie zaparowanymi okularami. W takim wypadku codzienne funkcjonowanie czy pracowanie staje się prawdziwą męczarnią, a ludzie chcąc sobie ulżyć ściągają maseczkę pod nos, co nie jest bezpieczne dla zdrowia z przyczyn pandemii.

Jak poradzić sobie z parującymi okularami?

Jest kilka sposobów, które ułatwiają radzenie sobie z parującymi okularami. Jeśli chodzi o parujące okulary w maseczce, sprawdzonym domowym sposobem jest wcześniejsze ich umycie w wodzie z mydłem lub alternatywnie w płynie do naczyń. Mydło zapobiega przywieraniu skroplonych cząsteczek pary wodnej do szkieł, a poza tym pomaga całkiem dobrze pozbyć się zabrudzeń i drobnych rys. Na dłuższą metę ten sposób może być męczący, ponieważ warunkiem jego zadziałania jest odłożenie okularów na bok do całkowitego wyschnięcia i przetarcie ich ściereczką z mikrofibry, a na takie zabiegi nie każdy ma czas. Szkła można też posmarować cienką warstwą gliceryny (do kupienia w aptece) i wypolerować suchą ściereczką, co daje ochronę przed parowaniem szkieł, jednak nie jest to długotrwałe działanie. W internetowych sklepach optycznych można kupić specjalne preparaty do czyszczenia okularów, które mają działanie anti-fog. Zazwyczaj są one dostępne w formie sprayu i kosztują grosze - trzeba się jednak upewnić, czy można ich używać do posiadanych szkieł. Alternatywą do bardziej profesjonalnych rozwiązań jest zakup ściereczki przeciw parowaniu okularów, która nasączona jest specjalnym płynem zapobiegającym tworzeniu się pary wodnej na szkłach, a jej działanie trwa nawet do 72 godzin - co jest całkiem niezłą perspektywą, zwłaszcza jeśli pracujecie w maseczce ochronnej.

Powłoka oleofobowa i hydrofobowa

Droższym, ale skutecznym rozwiązaniem jest zainwestowanie w szkła kontaktowe z powłokami uszlachetniającymi - oleofobową i hydrofobową. Powłoka hydrofobowa zapobiega osadzaniu się pary wodnej czy wody dzięki perfekcyjnemu wygładzeniu powierzchni soczewki - działa na zasadzie odpychania cząsteczek wody. Mgiełka bardzo szybko formuje się w krople i spływa po powierzchni okularów, nie zostawiając przy tym śladów. Dodatkowo, powłoka hydrofobowa przyspiesza odparowywanie. Natomiast powłoka oleofobowa chroni przed codziennymi zanieczyszczeniami, w tym tymi tłustymi (tłuste zabrudzenia często są przenoszone na okulary przez opuszki palców). Powłoki uszlachetniające przedłużają trwałość szkieł i ułatwiają ich czyszczenie.


Materiał promocyjny