Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest pożytecznym urządzeniem, które rozwiązuje problem braku możliwości przyłączenia domu do zbiorczej kanalizacji sanitarnej. Pozwala w bezpieczny dla środowiska i ekonomiczny sposób odprowadzić oczyszczone ścieki do gruntu. Montaż oczyszczalni wiąże się z koniecznością zagospodarowania pewnej części działki. Dlatego problemy pojawiają się, gdy do dyspozycji pod montaż oczyszczalni jest ograniczona powierzchnia działki. W poniższym artykule podpowiadamy jak wybrać odpowiednią przydomową oczyszczalnię ścieków na małą działkę.
Na rynku można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje przydomowych oczyszczalni: oczyszczalnia biologiczna i oczyszczalnia drenażowa. Zdecydowanie większej powierzchni montażu oraz bardzo dobrych warunków gruntowych, czyli niskiego poziomu wód gruntowych i dobrej przepuszczalności gruntu wymaga oczyszczalnia drenażowa. W jej budowie wyróżnia się zbiornik pełniący funkcję osadnika wstępnego oraz system drenaży rozsączających. Rolą osadnika gnilnego jest wstępne podczyszczanie ścieków. Zanieczyszczenia lżejsze od wody flotują na górę, natomiast cięższe opadają na dno. W osadniku gnilnym następuje redukcja zanieczyszczeń o około 25-50%. Kolejny etap to rozprowadzenie podczyszczonych ścieków w systemie drenaży rozsączających. Przyjmuje się, że na jednego mieszkańca powinna być odprowadzona od osadnika gnilnego jedna nić drenażu o długości od 9 do 15 metrów. Dlatego oczyszczalnia drenażowa zajmuje dużą powierzchnię montażu i zdecydowanie nie nadaje się na małe działki. Dlatego wybierając odpowiednią przydomową oczyszczalnię ścieków na małą działkę należy wziąć pod uwagę oczyszczalnie biologiczne. W budowie większości przydomowych oczyszczalni biologicznych wyróżnia się osadnika wstępny, bioreaktor oraz osadnik wtórny. Na rynku dostępne są urządzenia składające się z dwóch oddzielnych zbiorników lub jednozbiornikowe z podziałem na komory. Zdecydowanie mniejszą powierzchnię montażu zajmują oczyszczalnie jednozbiornikowe. Należy pamiętać, że nieodłącznym elementem przydomowej oczyszczalni jest system odprowadzenia oczyszczonych ścieków, który dobierany jest indywidualnie do warunków terenowych. Z racji, że oczyszczalnia biologiczna oczyszcza ścieki do wody drugiej klasy czystości, nie jest tu wymagany drenaż zajmujący dużą część działki. Najczęściej jest to studnia chłonna zajmująca zdecydowanie mniejszą powierzchnię montaż. W zależności od wybranego typu oczyszczalni biologicznej, jedno czy dwuzbiornikowej oraz systemu odprowadzenia oczyszczonych ścieków powierzchnia jej montażu może wynieść od 12 do kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Oczyszczalnią dedykowaną na trudne warunki terenowe oraz małą powierzchnię montażu jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Przydomowa oczyszczalnia NV wyróżnia się brakiem osadnika gnilnego, co sprawia, że nie powstają w niej brzydkie zapachy, nie wymaga stosowania biopreparatów oraz zajmuje wyjątkowo małą powierzchnię. Ponadto oczyszczalnia NV słynie z wyjątkowo wytrzymałego i solidnego zbiornika, co pozwala na jej montaż pod terenem przejezdnym. Dlatego posiadacze małych działek często montują przydomową oczyszczalnię na wjeździe do garażu. Ponadto wyjątkowa trwałość oczyszczalni NV potwierdzona jest dwudziestoletnią gwarancją.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
29.10.2024
ZATRUDNIĘ pracownika fizycznego do układania kostk...
28.10.2024
DO wynajęcia cukiernia wraz z wyposażeniem - 512 9...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz