Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Czy w trzebińskiej rafinerii doszło do jakiejś poważnej awarii?

10.02.2022 14:23 | 12 komentarzy | 13 490 odsłon | Alicja Molenda

AKTUALIZACJA

Od kilku tygodni w rejonie trzebińskiej rafinerii roznosi się przeraźliwy smród, potęgowany kierunkiem wiatru. Trzebinianie pytają, co się dzieje.
12
Czy w trzebińskiej rafinerii doszło do jakiejś poważnej awarii?
Trzebinia. Trwają próby zniwelowania uciążliwego zapachu z instalacji glikolu w rafinerii Fot. Orlen Południe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od kilu dni odbieramy też mnóstwo telefonów w tej sprawie. Jeden z Czytelników opowiada, że wczoraj w okolicy przychodni przy Harcerskiej musiał założyć maseczkę. Skarżą się klienci supermarketów przy Kościuszki, że w drodze do sklepów towarzyszy im smród zepsutych ryb. Inny z Czytelników zasugerował, że tak śmierdzi amoniak i wiąże substancję z nową instalacją glikolu propylenowego w trzebińskim zakładzie Orlen Południe.

- Co się dzieje? Czy to jakaś poważna awaria, co to za substancja jest w powietrzu? - zastanawia inna  interweniująca osoba.

Uciążliwy smód z rafinerii, niekoniecznie taki do jakiego przyzwyczajeni sa najstarsi mieszkańcy Trzebini, potwierdza też wielu użytkowników Przełomowego profilu na FB.

Pytania zaniepokojonych mieszkańców, a także osób podróżujących przez miasto, skierowaliśmy do Orlen Południe.

- W biorafinerii ORLEN Południe w Trzebini nie doszło do awarii przemysłowej na żadnej z instalacji produkcyjnych. Wszystkie procesy produkcyjne prowadzone są bez zakłóceń. Produkcja glikolu w Trzebini oparta jest o wykorzystanie surowców naturalnych i zapewniamy, że występujący w ostatnim czasie w pobliżu instalacji zapach nie ma wpływu na zdrowie ludzi, ani na środowisko naturalne. Natomiast z uwagi na jego ponadnormatywne stężenie, ORLEN Południe niezwłocznie podjął konkretne działania, by ustalić przyczyny tej sytuacji i wprowadzić działania zaradcze. Powołany został zespół specjalistów, współpracujących z zewnętrznymi doradcami, którego zadaniem jest opracowanie kompleksowego rozwiązania zaistniałej sytuacji - informuje Mirosław Chojnacki, kierownik w dziale Komunikacji i Public Relations ORLEN Południe S.A.

M. Chojnacki informuje też, że na instalacji glikolu wdrażane są błyskawiczne działania, m.in. izolacja studzienek barometrycznych mające na celu zniwelowanie wyczuwalnego w okolicy zakładu zapachu.

Rzecznik zapewnia, że ORLEN Południe prowadzi regularne kontrole wszystkich swoich instalacji produkcyjnych, w tym również instalacji glikolu oraz na bieżąco monitoruje ich pracę. Procesy prowadzone są z dotrzymaniem wszystkich obowiązujących norm środowiskowych.

O ustaleniach zespołu specjalistów i doradców oraz działaniach podjętych w celu likwidacji smrodu będziemy informować, bo sprawa wygląda dość poważnie.

O INSTALACJI CZYTAJ TEŻ