Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Jeszcze nigdy trzebińska biblioteka nie była tak blisko przeprowadzki do nowej siedziby

03.02.2022 14:45 | 6 komentarzy | 5 379 odsłon | Grażyna Kaim
Czy za 3 lata biblioteka w Trzebini będzie przyjmować czytelników w równie nowoczesnych i przestronnych wnętrzach, jak chrzanowska czy krzeszowicka książnica? Jest na to realna szansa.
6
Jeszcze nigdy trzebińska biblioteka nie była tak blisko przeprowadzki do nowej siedziby
Budynek mający powstać na działce przy ul. Krakowskiej i Ochronkowej w Trzebini. Projekt: LW UNIPROJEKT sp. z o.o. w Trzebini
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po 15 latach, pusta łąka przy głównym skrzyżowaniu w samym centrum miasta doczekała się projektu, który ma akceptację wszystkich radnych i wszelkie konieczne pozwolenia. Można by więc rozpoczynać budowę. Jedyne, czego jeszcze nie ma, to szacowanych na tę inwestycję 30 mln zł.

Na razie burmistrz Jarosław Okoczuk stara się o pieniądze z Polskiego Ładu, ale jak podkreśla kondycja finansowa gminy jest na tyle dobra, że pod uwagę mogą być brane również inne możliwości pozyskania potrzebnych milionów.

W 4-kondygnacyjnym gmachu, jaki ma powstać na działce przy Krakowskiej i Ochronkowej przewidziane jest m.in. miejsce dla biblioteki.

Ta od lat mieści się w zaadaptowanym na ten cel starym hotelu przy Narutowicza. Ma tam do dyspozycji 733 mkw. (wliczając w to ciągi komunikacyjne i magazyny).

Ciasne korytarze i niewielkie pomieszczenia poszczególnych działów biblioteki nie są wygodne ani dla pracowników, ani dla czytelników. Nie ma tam też miejsca z prawdziwego zdarzenia na organizację chociażby spotkań autorskich czy wystaw. Pewnie dlatego o nowym lokum dla trzebińskiej biblioteki mówi się od lat.

W nowym gmachu dla książnicy ma być przeznaczone całe I piętro - o powierzchni 538 mkw. To mniej niż zajmuje obecnie, ale jak wyjaśnia rzeczniczka UM w Trzebini Anna Jarguz dodatkowo biblioteka otrzyma do dyspozycji część pomieszczeń na parterze. Zaplanowano tam m.in. strefę czytania; będzie foyer, sala warsztatowa i strefa wystaw. Ponadto, szatnia, kawiarnia, toalety, z przeznaczeniem również dla czytelników MBP.

Biblioteka zatrzyma też część pomieszczeń przy Narutowicza 10.

 

  • W zaprojektowanym budynku przy Krakowskiej i Ochronkowej ma być podziemny parking dla 46 samochodów; na parterze obszerne patio; na I piętrze - przestrzeń biblioteczna; na samej górze (II piętro) zaplanowana jest sala ślubów oraz obszerna, multimedialna sala konferencyjna (na 140 osób), z aneksem kuchennym i zapleczem technicznym. Ma w niej m.in. obradować rada miasta. Na tej kondygnacji przewidziana jest też przestrzeń biurowa - w formie open space.

 

O inwestycji na działce przy Krakowskiej i Ochronkowej przeczytacie też w najnowszym numerze „Przełomu". Wydanie elektroniczne dostępne na kiosk.przelom.pl