Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Szpital w Chrzanowie wykonuje 450 testów na koronawirusa na dobę. „Wycena testów spadła, ale to dla nas opłacalne”

26.01.2022 17:00 | 31 komentarzy | 5 130 odsłon | Marek Oratowski
Radni powiatowi pytali dyrektora szpitala, ile jest w powiecie chrzanowskim przypadków Omikrona. Usłyszeli, że nie jest on oznaczany, bo takie testy są droższe.
31
Szpital w Chrzanowie wykonuje 450 testów na koronawirusa na dobę. „Wycena testów spadła, ale to dla nas opłacalne”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Samorządowców nieco zdziwiła ta informacja.

- Dostajemy informacje medialne na temat Omikrona. To co, te informacje są niepełne? Nie wszystkie szpitale muszą go wykrywać? Chyba, że te wasze próbki bada jeszcze ktoś inny - dociekał na sesji rady powiatu radny Andrzej Jura.

- Nie, nikt inny ich nie bada. Natomiast nie mamy takiego obowiązku oznaczania Omikrona ani Delty. Jednak sądząc po wzroście zakażeń Omikron wkracza coraz bardziej do naszego życia. Obecnie wycena NFZ-u za testy spadła z 280 zł na 117 zł. Jednak mimo to jest to dla nas opłacalne, bo ten spadek nadrabiamy dużą liczbą testów. Zainwestowaliśmy w naszym laboratorium w tzw. system otwarty. To znaczy możemy kupować testy na wolnym rynku i każdy test pasuje do naszych urządzeń. Ogłosiliśmy przetarg na testy i mamy bardzo dobre ceny. Natomiast szpitalom mającym system zamknięty zupełnie nie opłaca się taka działalność. Bo koszt odczynników i testów jest w granicach 140-150 złotych. Te laboratoria zleciły nam testowanie. Obsługujemy na przykład szpitale z Tarnowa i Krakowa. Ostatnio robiliśmy średnio 450 testów dziennie - tłumaczył dyrektor szpitala Artur Baranowski.

O co jeszcze pytali go radni powiatowi możecie obejrzeć na wideo dostępnym tutaj.