Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Piosenka na czasie - o podzielonej Polsce. Obejrzyjcie teledysk „Boskie usta”

22.01.2022 18:59 | 12 komentarzy | 4 718 odsłony | Agnieszka Filipowicz

Dwa chrzanowskie zespoły - Projekt Skandal, stworzony przez Marka Kremera ze Śfidra Anyy, oraz Sztywny Pal Azji najpierw nagrali wspólny utwór. Teraz powstał do niego teledysk.

12
Piosenka na czasie - o podzielonej Polsce. Obejrzyjcie teledysk „Boskie usta”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tytuł brzmi intrygująco - „Boskie usta". To aluzja do polityków i ich nieustannych sporów - politycznych i etycznych. Słowa do utworu napisał Marek Kremer „Hidi". W tekście zastanawia się, „jak wyjść z tego patu, gdy wilkiem brat bratu, a danie matu nic nie załatwi, nie zamknie tematu".

- Celowo w tekście użyłem też kilku zapożyczeń jak „tacy sami, a ściana między nami" czy „wszyscy Polacy to jedna rodzina", czyli nagrań, które większość zna i chętnie nuci, ale chyba nie do końca rozumie tekst - mówi Hidi.

Muzykę do „Boskich ust" skomponowali - Jarek Kisiński i Leszek Nowak ze Sztywnego Pala Azji. Piosenkę nagrano w studiu Rafała Kossakowskiego.

Projekt SKANDAL założyli: Marek Kremer (Hidi) - wokalista i autor tekstów, reżyser teledysków i Rafał Kossakowski (Kosa) - gitarzysta, kompozytor utworów i realizator dźwięku. Do składu dołączyli również kolejni członkowie Śfider Anyy - Sebastian Mirek - perkusja i Grzegorz Buła - bas. Zespół kontynuuje tradycję dawnego składu i tworzy w klimacie połączonego rocka z rapem.

Sztywny Pal Azji powstał w Chrzanowie w 1986 roku. Pierwszym sukcesem grupy był występ na Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin '86. Sztywny Pal Azji zakwalifikował się do „złotej dziesiątki", a utwór "Nasze reggae" stał się nieoficjalnym hymnem imprezy. W latach 80. i pierwszej połowie lat 90. Sztywnych zaliczano do czołówki alternatywnych zespołów w Polsce. Obecny skład zespołu: Leszek Nowak - śpiew, fortepian, gitara, Jarosław Kisiński - gitara , śpiew, Paweł Nazimek - gitara basowa, Zbigniew Ciaputa - perkusja, Krystian Różycki - gitara basowa, gitara, instrumenty perkusyjne, Wojciech Wołyniak - gitara, instrumenty klawiszowe

Obejrzyj teledysk „Boskie usta"