Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Podwyżki dla samorządowców. Wzięli tyle, ile się tylko dało

16.01.2022 17:00 | 68 komentarzy | 17 262 odsłon | Łukasz Dulowski
Zebraliśmy miesięczne wynagrodzenia wszystkich burmistrzów z powiatu chrzanowskiego i Krzeszowic, wójta Babic oraz starosty chrzanowskiego.
68
Podwyżki dla samorządowców. Wzięli tyle, ile się tylko dało
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Wzrost samorządowych pensji wynika z październikowego rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów.

Dla gmin, mieszczących się w przedziale od 15 do 100 tys. mieszkańców (Chrzanów, Libiąż, Trzebinia), maksymalne zasadnicze wynagrodzenie burmistrza wynosi teraz 10 430 zł, a maksymalny dodatek funkcyjny - 3 450 zł.

W przypadku gmin do 15 tys. mieszkańców (Alwernia, Babice) jest to odpowiednio: 10 250 zł i 3 150 zł, a dla starosty w powiecie liczącym powyżej 120 tys. mieszkańców: 10 770 zł i 3 450 zł. Takie najwyższe kwoty zostały przyznane burmistrzom Chrzanowa, Libiąża, Trzebini i Alwerni, wójtowi Babic oraz staroście powiatu chrzanowskiego. Od tych „strategicznych" stawek są liczone dwa następne dodatki: specjalny i stażowy. Tym sposobem wszyscy rozbili bank i wzięli tyle, ile się tylko dało.

Na tym tle odstaje jedynie burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk, który po podwyżce mógłby miesięcznie zarabiać nie 15 tys. zł, tylko 19 tys. zł. Jako jedyny zachował umiar.

Ile kosztowały, a ile będą kosztować rocznie zwiększone diety radny? Czy urzędnicy mogą liczyć na podwyżki? Więcej na ten temat przeczytacie w będącym w sprzedaży wydaniu „Przełomu".

Jest dostępne również w wersji elektronicznej.