Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Warto wybrać się na spacer nad zalew Chechło i zobaczyć nową tężnię solankową (WIDEO)

05.12.2021 08:30 | 17 komentarzy | 13 286 odsłon | Marek Oratowski
Nad zalewem Chechło w Trzebini stoi już pierwsza z powiecie chrzanowskim tężnia solankowa. Znajduje się w pobliżu placu zabaw.
17
Warto wybrać się na spacer nad zalew Chechło i zobaczyć nową tężnię solankową (WIDEO)
W pobliżu tężni stoją ławki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Zarząd województwa małopolskiego w czerwcu zarekomendował podział funduszy dla poszczególnych gmin w celu utworzenia tężni solankowych.

Z 2,5 mln zł, jakie przeznaczył na ten cel samorząd wojewódzki, 274 tys. zł trafiły do powiatu chrzanowskiego. W Chrzanowie tężnia powstanie w pobliżu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. W Libiążu przy budowanej na osiedlu Flagówka krytej pływalni. Tężnia trzebińska już stoi nad zalewem Chechło, w pobliżu placu zabaw.

Jest długa na osiem metrów i wysoka na 3 metry. Jej koszt to 136,8 tys. zł (dofinansowanie z województwa to 95,6 tys. zł). W jej pobliżu stanęło dziesięć ławek. Obejrzyjcie na wideo, jak wygląda.

Tężnie to konstrukcje wykonane z drewna i tarniny. Swoje działanie zawdzięczają solankom (naturalne wody mineralne z dużą ilością jonów sodowych). Solanka doprowadzona do tężni spływa z góry po gęsto ułożonych gałązkach tarniny, wielokrotnie rozbijając się na mikroskopijne kropelki. Te unoszą się w powietrzu, tworząc naturalny, leczniczy aerozol solny.

Przebywanie w otoczeniu tężni solankowych pomaga w oczyszczaniu płuc z gromadzących się w nich pyłów zawartych we wdychanym powietrzu. Ponadto wspiera leczenie wybranych, nawracających i przewlekłych chorób dróg oddechowych. Tężnie mają także działanie profilaktyczne.

Aby osiągnąć odpowiednie działanie, w pobliżu tężni należy przebywać minimum 30 minut. Najlepiej inhalować się w słoneczną i wietrzną pogodę.