Nie masz konta? Zarejestruj się

Libiąż

Wielka, przedwojenna manifestacja mieszkańców Libiąża została uwieczniona na taśmie filmowej (WIDEO)

30.11.2021 15:00 | 0 komentarzy | 4 155 odsłony | Marek Oratowski
Przy stacji kolejowej w Libiążu stoi niewielki pomnik św. Andrzeja Boboli, którego 430. rocznica urodzin przypada dzisiaj. Ustawiono go na pamiątkę powrotu relikwii świętego do kraju w 1938 roku pociągiem, który zatrzymał się także w Libiążu.
0
Wielka, przedwojenna manifestacja mieszkańców Libiąża została uwieczniona na taśmie filmowej (WIDEO)
Ważne wydarzenie na stacji w Libiążu uwiecznione zostało na filmie Polskiej Agencji Telegraficznej. Przypomina o nim pomnik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Andrzej Bobola to jezuicki misjonarz wśród prawosławnych, zabity przez Kozaków w Janowie Poleskim w 1657 roku. Został kanonizowany przed drugą wojną światową w Rzymie. Jego relikwie przewieziono do Polski w czerwcu 1938 roku. Ich sprowadzenie przybrało formę wielkiej demonstracji religijno-patriotycznej, której towarzyszyły liczne uroczystości z udziałem najwyższych władz kościelnych i państwowych. Były one szczegółowo relacjonowane przez prasę.

Relikwie przyjechały z Rzymu pociągiem. Od stacji granicznej w Zebrzydowicach pociąg zatrzymywał się w większych miastach, gdzie planowano uroczyste procesje i nabożeństwa. Relikwiom oddano hołd także na stacji w Libiążu 11 czerwca 1938 r. Zostało to uwiecznione na archiwalnym filmie, który możecie obejrzeć poniżej. Zdjęcia z Libiąża znajdują się od 4 minuty i 24 sekundy do 5 minuty i 7 sekundy. Widać na nim tłum libiążan oddających cześć trumnie z relikwiami. A także wojskowych, duchownych, kolejarzy i poczty sztandarowe.

Obecnie relikwie św. Andrzeja Boboli (w 2002 roku papież Jan Paweł II ogłosił męczennika patronem Polski) znajdują się w sanktuarium przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.