Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Maria Wentrys z Karniowic skończyła 100 lat! To jedna z czterech stulatek żyjących w gminie Trzebinia

23.11.2021 19:00 | 0 komentarzy | 4 469 odsłony | Grażyna Kaim
- Jaki piękny dzień... - mówiła wzruszona jubilatka, po wysłuchaniu życzeń, odebraniu kwiatów i urodzinowego prezentu.
0
Maria Wentrys z Karniowic skończyła 100 lat! To jedna z czterech stulatek żyjących w gminie Trzebinia
Maria Wentrys dostała w prezencie od burmistrza Trzebini Jarosława Okoczuka porcelanowe filiżanki z czajniczkiem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jakże inny od wielu z tych, które dotąd przeżyła. Bo pani Maria nie miała łatwego życia. Do niektórych wspomnień nawet nie chce wracać...  Za to z radością myśli o dzieciach, wnukach i prawnukach, których się doczekała.

Do Karniowic przyjechała w 1946 roku z mężem Stanisławem. To były jego rodzinne strony. Poznali się podczas wojny w Niemczech. Ona została tam wywieziona na przymusowe roboty. On - jako żołnierz - był jeńcem wojennym. Tam też się pobrali.

Kiedy w końcu mogli wrócić do Polski, zdecydowali, że osiądą w Karniowicach.

Pani Maria nie wróciła do rodzinnego Dziewięcierza, w Rzeszowskie (miejscowość znajduje się niedaleko obecnej granicy polsko-ukraińskiej). Nie było do czego.

- Dowiedziałam się, że tamta okolica się spaliła - opowiada pani Maria. Część członków rodziny zginęła, część została przesiedlona w głąb ówczesnego Związku Radzieckiego.

Tu, w Karniowicach wspólnymi siłami wybudowali z mężem dom. Urodziło im się troje dzieci - dwie córki i syn, który dziś wraz z żoną pomaga pani Marii w codziennym życiu.

Marię Wentrys w dniu urodzin odwiedził w domu burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk. Złożył jej życzenia, wręczył kosz kwiatów oraz prezent - filiżanki z czajniczkiem z ćmielowskiej porcelany. Odczytał też życzenia od wojewody małopolskiego Łukasza Kmity oraz premiera RP Mateusza Morawieckiego.