Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Wolny zawód: co to jest? Czym się wyróżnia?

18.11.2021 23:56 | 0 komentarzy | 499 odsłon | red

Materiał promocyjny

Pojęcie wolnego zawodu kojarzy się z prestiżem, samodzielnością i wolnością. Taka praca to marzenie wielu osób. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat wolnych zawodów!
0
Wolny zawód: co to jest? Czym się wyróżnia?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

 

Wykonywanie wolnego zawodu ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Z jednej strony wiąże się z pewną niezależnością, a z drugiej – wymaga ogromnej samodyscypliny. Jeżeli chcesz zapoznać się z ciekawymi informacjami na temat przedstawicieli wolnych zawodów, przeczytaj nasz artykuł.

Czym charakteryzują się wolne zawody?

Wiele się słyszy o tzw. wolnych zawodach. Co właściwie oznacza to określenie? Warto wiedzieć, że pojęcie „wolnego zawodu” nie posiada jednoznacznej definicji. W zależności od okoliczności, w których zostało użyte, może mieć różne znaczenie. Pojęcie to odnosi się przede wszystkim do zajęć wykraczających poza standardowy stosunek pracy. Według Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wolnym zawodem może być np. lekarz, architekt czy tłumacz, prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Są to osoby, które posiadają specjalistyczne wykształcenie, pozwalające im na świadczenie konkretnych usług. Osoby te mogą wykonywać działalność na własny rachunek, a jednocześnie być zatrudnione na umowę o pracę. Świetnym przykładem mogą być lekarze, którzy pracują w placówkach publicznych i równolegle prowadzą własne gabinety prywatne.

Wolny zawód a zawód zaufania publicznego

Wśród wolnych zawodów można wyróżnić tzw. zawody zaufania publicznego, czyli takie, które zrzeszają się w samorządy zawodowe. Zawody zaufania publicznego to profesje o wysokim znaczeniu społecznym, wymagające określonych kwalifikacji. Można do nich zaliczyć m.in. lekarzy, dentystów, pielęgniarki, adwokatów, komorników, radców prawnych, notariuszy, kuratorów sądowych, fizjoterapeutów, biegłych rewidentów, syndyków, architektów, doradców podatkowych i in.

Wolny zawód - czym się różni od freelancera?

Wiele osób utożsamia wolny zawód z byciem freelancerem. Warto jednak wiedzieć, że pomiędzy tymi dwoma pojęciami istnieją istotne różnice. Przede wszystkim, do wykonywania zawodu freelancera nie jest potrzebne specjalistyczne wykształcenie - liczą się jedynie posiadane umiejętności. Freelancerzy, w przeciwieństwie do np. lekarzy czy prawników, nie podlegają również zasadom postępowania określonym w kodeksach zawodowych. Kolejną różnicą jest to, że freelancer nie musi prowadzić działalności gospodarczej. Może on wykonywać swoje obowiązki również w ramach umowy zlecenie, umowy o dzieło lub umowy o pracę w niepełnym wymiarze godzin. Warto także wspomnieć, że wolny zawód zwykle ma szczególny status prawny.

Kredyt dla przedstawiciela wolnego zawodu

Zastanawiasz się, jak wygląda kwestia otrzymania kredytu bankowego w przypadku wykonywania wolnego zawodu? Warto więc wspomnieć, że przedstawiciele wolnych zawodów często mogą liczyć na specjalne oferty kredytowania przygotowane przez banki - chcepozyczke.com.pl/kredyt-dla-lekarzy-najwazniejsze-informacje/. Takie oferty zwykle wiążą się z bardzo korzystnymi warunkami, a dodatkowo nie wymagają przedstawiania zaświadczeń o dochodach. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że osoby wykonujące wolny zawód najczęściej posiadają stabilną pracę, która przynosi im stały dochód.

Przedstawiciele wolnych zawodów cieszą się dużym zaufaniem społecznym. Osoby wykonujące wolny zawód często mogą skorzystać z kredytów bankowych udzielanych na preferencyjnych warunkach. Wynika to z ich wysokich kwalifikacji, kompetencji i stabilnego zatrudnienia.

Materiał promocyjny