Nie masz konta? Zarejestruj się

Materiały promocyjne

Czym są umowy kompleksowe na sprzedaż gazu i czy warto je zawierać?

09.11.2021 11:56 | 0 komentarzy | 2 702 odsłony | Andrzej Gawera

Materiał promocyjny

Podpisując umowę na sprzedaż i dostawę gazu do punktu odbioru mamy do wyboru dwa rozwiązania. Umowę kompleksową, która obowiązuje w większości przypadków odbiorców końcowych, którzy nigdy nie zmieniali sprzedawcy gazu oraz rozłączną. Z tego artykułu dowiesz się więc, na czym polegają oba te rozwiązania oraz czy warto podpisywać umowy kompleksowe ze sprzedawcami gazu?
0
Czym są umowy kompleksowe na sprzedaż gazu i czy warto je zawierać?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na czym polega umowa kompleksowa i rozłączna?

Umowa kompleksowa to nic innego jak jedna umowa podpisana zarówno z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, będącego właścicielem infrastruktury gazowej, który na stałe przypisywany jest do danego regionu w kraju, jak i sprzedawcą gazu, który za pośrednictwem infrastruktury OSD sprzedaje go do odbiorców końcowych i może być wybrany samodzielnie.

Dzięki niej nie trzeba więc już płacić dwóch oddzielnych faktur — dystrybucyjnej oraz handlowej. Umowa kompleksowa oznacza więc także mniej formalności. Nie trzeba bowiem zawierać oddzielnej umowy o dystrybucję gazu, a tym samym w razie awarii zastanawiać się do kogo zgłosić się z problemem. Warto także wiedzieć, że większość odbiorców gazu ma zawartą ze swoim sprzedawcą właśnie taką, jednorodną umowę, zwłaszcza jeśli jest nim tak zwany "sprzedawca z urzędu".

Analogicznie umowa rozłączna polega natomiast na rozdzieleniu usług sprzedawcy gazu oraz dystrybutora na dwie oddzielnie zawierane umowy — umowę sprzedaży gazu oraz umowę o świadczenie usług dystrybucji gazu, a co za tym idzie także dwa rachunki.

Jakie firmy umożliwiają podpisanie kompleksowej umowy na sprzedaż i dystrybucje gazu?

Umowę kompleksową można zawrzeć nawet w przypadku zmiany sprzedawcy gazu, o ile ten widnieje na liście podmiotów obsługiwanych przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego w danym regionie. W większości przypadków jest nim jednak Polska Spółka Gazownictwa pełniąca jednocześnie funkcje Narodowego Operatora Sieci Dystrybucyjnej gazu.

W związku z tym możliwość podpisania umowy kompleksowej na sprzedaż i dostarczanie gazu oferują w Polsce niemal wszystkie największe firmy obecne na tym rynku, takie jak między innymi PGNiG, Tauron, Energa, EWE czy też Innogy.

Czy umowy kompleksowe są opłacalne?

Opłacalność podpisania umowy kompleksowej ze sprzedawcą gazu jest zależna przede wszystkim od jej warunków. Jeśli na przykład cena gazu oraz dodatkowych opłat oferowana przez sprzedawcę, który umożliwia jej podpisanie, jak na przykład w przypadku PGNiG odpowiada dla odbiorców końcowych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją podpisać.

Jeśli jednak sprzedawca gazu oferujący lepsze ceny, przekładające się na niższe rachunki za gaz nie oferuje możliwości podpisania umowy kompleksowej lepiej zdecydować się na opcję dwóch oddzielnych umów. Przy czym należy pamiętać, że ceny za dystrybucję gazu przez OSD w obu przypadkach pozostaną niezmienne, jak i on sam. Gdyż nie można go zmienić. Tak samo, jak nie można wybrać danej taryfy gazu, do której każdy odbiorca końcowy jest przypisywany automatycznie, ze względu na swoje zużycie błękitnego paliwa.

Podsumowując, umowa kompleksowa to nic innego jak połączenie dwóch umów ze sprzedawcą gazu oraz Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w jeden dokument, na podstawie którego wyliczane są koszty zarówno za zużyty gaz, jak i jego przesył. Najważniejszą kwestią z nią związana jest natomiast to, że może być ona z powodzeniem podpisywana także przy zmianie sprzedawcy gazu, co umożliwia większość działających obecnie na rynku firm.

Materiał promocyjny