Niekiedy nie znamy lokalizacji grobu krewnego lub znajomego. Pomoc możemy znaleźć w internecie.
Grobonet.com jest najczęściej odwiedzaną wyszukiwarką osób pochowanych w Polsce. Użytkownik musi uzupełnić w formularzu jedną lub więcej z następujących informacji o zmarłym: imię i nazwisko, data urodzenia, data śmierci, miasto i województwo. Po wypełnieniu formularza, otrzymujemy listę pochowanych, spełniających dane kryteria. Należy wybrać poszukiwaną osobę. Internauta może zobaczyć także zwykle fotografię nagrobka oraz mapę cmentarza z wyróżnionym sektorem.
Grobonet zawiera ponad 450 tysięcy pochowanych na prawie 1400 cmentarzach w całym kraju. Na tej liście są m.in. cmentarze w Babicach, Chrzanowie, Libiążu i Trzebini.
Rząd pracuje nad wprowadzeniem jednolitego systemu.
- Cyfryzacja Miejsc Pamięci to projekt, którego celem jest przede wszystkim opracowanie i wdrożenie centralnego, ogólnopolskiego systemu zawierającego ustandaryzowane dane na temat osób pochowanych i grobów na wszystkich cmentarzach i niecmentarnych miejscach pochówków w Polsce - powiedział Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci.
W ramach projektu dotychczasowe Księgi Cmentarne zostaną zdigitalizowane. Powstanie elektroniczna Księga Cmentarna, co wpłynie na optymalizację procesów związanych z pochówkiem. Zwiększy się też dostępność informacji o cmentarzach oraz transparentność w zakresie ich zarządzania - zapowiedziano.
Nowym rozwiązaniem będzie także centralna wyszukiwarka, która pomoże w znalezieniu cmentarzy i miejsc pochówków (niezależnie od ich lokalizacji na terenie kraju) oraz informacji na temat grobów oraz osób pochowanych. Lokalizację grobów będzie można sprawdzić na wirtualnej mapie cmentarza.
Dostępne będą także usługi związane z obsługą miejsc pochówku, np. informacje o terminie ich opłacenia. Cyfryzacja Miejsc Pamięci zwiększy także dostępność informacji o miejscach pochówku osób zasłużonych.
Kiedy to nastąpi? Pod koniec marca 2022 roku powstanie rejestr cmentarzy. Od kwietnia 2022 roku rozpoczną się prace nad pełną wersją rejestrów grobów i miejsc spoczynku.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przelom.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
24.04.2025
WIELOLETNIE doświadczenie, kompleksowe wykonanie i...
22.04.2025
DREWNO opałowe, kominkowe, zrębki, Tel. 572-632-99...
22.04.2025
WYCINKA drzew, zrębkowanie, mulczowanie, Tel. 572-...
Można podziwiać dzieło konserwatorów
To jakieś kompletne dno to muzeum Cor, trzebińska historia leży a oni zajmują się Szehteramu czy innymi bydlakami z Izraela. Wam peron odjechał
Tak dla Polski
10:27, 2025-05-09
Przed zimą będą światła pod Lidlem
A morze KOLEJ linową
lok
10:09, 2025-05-09
Można podziwiać dzieło konserwatorów
Fragment z lewej strony pochodzi z modlitwy "Zikhronot" (Wspomnienia), która jest częścią Musafu dodatkowej modlitwy na Rosz Haszana, Pięknie <3
Ran Adi
09:56, 2025-05-09
Jedyny taki parking na osiedlu został zamknięty
Dlaczego Nadleśnictwo Chrzanow ma utrzymywać parking, niech władze miasta zaczną działać uregulować sprawy geodezyjne.
Miro
09:48, 2025-05-09
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz