Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Mieszkańcy kontra Veolia: Zapomnijcie, że w powiecie chrzanowskim powstanie spalarnia (WIDEO)

15.10.2021 22:00 | 26 komentarzy | 5 977 odsłon | Łukasz Dulowski
W piątek Veolia zorganizowała w chrzanowskim MOKSiR kilkugodzinne spotkanie z mieszkańcami w sprawie planowanej budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów na terenie ciepłowni przy Pogorskiej w Chrzanowie.
26
Mieszkańcy kontra Veolia: Zapomnijcie, że w powiecie chrzanowskim powstanie spalarnia (WIDEO)
Podczas piątkowego spotkania przedstawicieli Veolii z mieszkańcami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Przedstawiciele spółki zastrzegali, że nie jest to spotkanie agitacyjne, tylko informacyjne.

Przypomnijmy, że Veolia Południe zamierza w 2025 r. uruchomić Zakładu Odzysku Energii. Ludzie nazywają tę inwestycję po imieniu: „To będzie spalarnia śmieci".

Do tego zakładu mają trafiać pre-RDF-y (alternatywne paliwo zawierające m.in. tworzywa sztuczne, tekstylia, drewno, gumę, papier). Tego rodzaju odpady nie nadają się do dalszego przetwarzania i recyklingu. Wg planu, z wysypiska w Balinie będą transportowane do Zakładu Odzysku Energii przy Pogorskiej w Chrzanowie i tam spalane. W efekcie powstanie energia cieplna (do podgrzania wody w naszych kaloryferach) i elektryczna (przesyłana do sieci) oraz żużel do budowy dróg.

Maksymalna przepustowość ZOE jest obliczona na 23 600 ton pre-RDF rocznie. Podczas piątkowego spotkania kilka razy padło pytanie ze strony mieszkańców, czy do instalacji termicznego przekształcania odpadów na osiedlu Południe będą przywożone wyłącznie pre-RDF-y z wysypiska w Balinie. Veolia zapewniała, że tak. Posiłkowała się danymi od balińskiego ZGOK-u, że za pierwsze półrocze tego roku zgromadził 11 tys. ton pre-RDF-ów, co rocznie dawałoby 22 tys. ton, czyli mniej więcej tyle, na ile jest projektowana „spalarnia". Według Veolii, uruchomienie ZOE pozwoli na zmniejszenie zużycia węgla na początek o 10 tys. ton. Obecnie w chrzanowskiej ciepłowni spala się ponad 20 tys. ton rocznie.

- Nasz plan dla Chrzanowa składa się z sześciu etapów. Pierwszy, praktycznie na ukończeniu, to budowa kotłowni gazowej na Południu. Następnym krokiem będzie zabudowanie tam, jak również na wymiennikowni na Trzebińskiej silników gazowych, produkujących ciepło, jak i energię elektryczną. Trzeci etap - na wymiennikowni na Trzebińskiej chcemy budować drugą kotłownię na 9 MW też w technologii kotłów gazowych. Czwarty etap - kolejne dwa silniki gazowe. Piąty etap to Zakład Odzysku Energii przy Pogorskiej. Szósty - konwersja jednego z dwóch kotłów węglowych na kocioł biomasowy. Dopiero taki plan pozwoli na 100-procentowe odejście od węgla - informowali przedstawiciele Veolii.

Oczywiście, największe kontrowersje budzi etap piąty, czyli, potocznie mówiąc, spalarnia odpadów.

Mieszkańców interesowało m.in. to, czy jej budowa będzie się wiązać z obniżką cen za ciepło.

- Nie wiemy, jak się ukształtują ceny za 4 lata - padła wymijająca odpowiedź.

- Nie będzie wam tam łatwo. To od razu mówię. Będzie sprzeciw społeczeństwa bardzo duży. Zapomnijcie, że w powiecie chrzanowskim powstanie spalarnia. Najważniejsze dla nas jest zdrowie. Staniemy po obu stronach barykady i nie dopuścimy do budowy tej spalarni - ostrzegał Przemysław Rejdych z Trzebini, radny powiatowy.

Przedstawiciele Veolii zaproponowali utworzenie rady społecznej, w ramach której temat budowy Zakładu Odzysku Energii będzie szczegółowo dyskutowany.