Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Specustawa może być największym wrogiem Salwatora w Trzebini

14.10.2021 22:40 | 5 komentarzy | 5 461 odsłon | Alicja Molenda
Możliwość poprowadzenia obwodnicy drogi krajowej 79 przez środek osiedla nie pozwala spokojnie spać mieszkańcom. Dziś dali temu wyraz podczas zebrania.
5
Specustawa może być największym wrogiem Salwatora w Trzebini
Zebranie na Salwatorze odbyło się w kościelnej salce bazyliki mniejszej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiele osób jest mocno rozgoryczonych taką perspektywą, choć wiedzą, że budowa obwodnicy miasta to ważna sprawa. Mówią, że nie po to się sprowadzali do tej cześci Trzebini, i nie po to tutaj budowali swe domy, aby teraz mieć kolejną ruchliwą drogę pod domami. Poza tym, obwodnica powinna biec poza miastem, a nie w przez środek osiedla dzieląc je.

Starsi mieszkańcy przypominają, że oprócz czterech koncepcji przebiegu obwodnicy powstałych w tym roku na zlecenie GDDKiA, jest jeszcze stary projekt z 2001 roku, do którego warto wrócić. Lokował on obwodnicę wzdłuż torów kolejowych, pod istniejącym wiaduktem. Taki wariant oklaskiwali wszyscy obecni dziś na zebraniu. Od burmistrza Jarosława Okoczuka usłyszeli, że taki jest mało realny w związku z planem budowy innej drogi wyprowadzającej ruch cystern z rafinerii.

Mieszkańcy Salwatora oczekują od burmistrza, że będzie rzecznikiem ich sprawy. Obawiają się, że inwestor, może się jednak zdecydowć na poprowadzenie drogi przez rodzinne ogródki działkowe Kolejarz i część osiedlowej zabudowy wywłaszczając ich pod inwestycję na mocy tzw. specustawy drogowej.

Burmistrz Jarosław Okoczuk zapewniał, że przebieg drogi nie jest na razie sprecyzowany (istnieje tylko studium wilokorytarzowe), i że w tej sprawie czeka mieszkańców jeszcze niejedno spotkanie z udziałem inwestora.

Więcej na temat dyskusji na osiedlowym zebraniu w kolejnym wydaniu "Przełomu"