Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Znaczki pocztowe z całego świata zobaczysz w skansenie w Wygiełzowie

11.10.2021 16:00 | 6 komentarzy | 1 967 odsłona | Michał Koryczan
Muzeum w Wygiełzowie organizuje wystawę filatelistyczną „Nie lękajcie się..." z okazji XXI Dnia Papieskiego. Wernisaż już w najbliższy piątek.
6
Znaczki pocztowe z całego świata zobaczysz w skansenie w Wygiełzowie
Plakat udostępniony przez Muzeum w Wygiełzowie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na kilkudziesięciu planszach i w gablotach zastanie zaprezentowany imponujący zbiór prywatnych kolekcjonerów panów Macieja Rudego oraz Krzysztofa Biedrzyńskiego przedstawiający obiekty filatelistyczne z całego świata, numizmaty oraz karty pocztowe pierwszego dnia obiegu upamiętniające podróże Jana Pawła II po świecie.

Wystawa porusza najistotniejsze kwestie kultury w życiu narodów, zaakcentowane wyraźnie w czasie wystąpienia papieża w siedzibie UNESCO i przypomina najważniejsze fragmenty jego przemówienia.

Wystawa zilustrowana jest fotografiami pochodzącymi z archiwum Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, jak i z Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Ekspozycja była po raz pierwszy zaprezentowana 16 grudnia 2013 roku w paryskim gmachu UNESCO.

Nie mniej ważną częścią wystawy jest udostępniona przez Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II ekspozycja „Jan Paweł II: człowiek i kultura".

Partnerem wystawy jest Dom Rodzinny Jana Pawła II. Wernisaż odbędzie się w piątek, 15 października, o godz. 12:00 w dworze z Drogini, na terenie skansenu w Wygiełzowie.

Z tej okazji został zaprojektowany datownik okolicznościowy i kartka beznominałowa pocztowa, do tego 2 kartki Wydawnictwa Vandre i dwie koperty numerowane (tylko 50 kompletów) oraz arkusik znaczków personalizowanych. Datownik będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym w Alwerni.


Przeczytaj również:

Piłkarska niedziela. Błyskawica trafiła Górnika pięć razy (WIDEO, ZDJĘCIA)

Poszukiwany mężczyzna zatrzymany nad stawem w chrzanowskim Kościelcu

Przeprawa tymczasowa czy objazdy na czas przebudowy mostu na Wiśle w Jankowicach?

Zderzenie pojazdów na drodze wojewódzkiej. Kierowca stracił prawo jazdy

Uwaga kierowcy. W poniedziałek na ul. Balińskiej będzie ruch wahadłowy

Wandal zniszczył auto zaparkowane na Grunwaldzkiej w Trzebini