Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Ceny szybko rosną. Budowa domu jednorodzinnego kosztuje już pół miliona złotych

09.10.2021 12:00 | 101 komentarzy | 9 804 odsłon | Marek Oratowski
Trwa boom budowlany i na ziemi chrzanowskiej powstają kolejne domy. Specjaliści z branży jednak twierdzą, że odczuwalny wzrost cen może być czynnikiem, który przyhamuje kolejne inwestycje.
101
Ceny szybko rosną. Budowa domu jednorodzinnego kosztuje już pół miliona złotych
Deweloper Waldemar Niemczyk szacuje, że ceny materiałów budowlanych od początku roku wzrosły o 30 procent
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z danych statystycznych wynika, że średnio budowa domu w Małopolsce kosztuje 520 tys. zł. Inwestorzy wydają około 200 tys. zł na zakup działki 20-arowej.

- Do tego musimy dodać 8 procent inflacji plus wzrost cen materiałów budowlanych o 30 procent, bo tyle podrożały od początku tego roku. Mnie budowa jednego domu kosztuje średnio o 25 procent więcej, porównując kalkulację ceny ubiegłorocznej i aktualnej. Indywidualni inwestorzy muszą czekać na niektóre materiały budowlane, jak styropian albo płyty OSB - przedstawia realia Waldemar Niemczyk z firmy Domrem w Balinie. Jego firma wybudowała m.in. osiedle domków jednorodzinnych na chrzanowskim Kościelcu.

O tym, jakie są trendy na rynku, dlaczego Polacy lokują oszczędności w nieruchomościach oraz ile pozwoleń na budowę wydało chrzanowskie starostwo w ostatnich latach przeczytacie w najnowszym, papierowym wydaniu „Przełomu". Jest dostępne także tutaj.