Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Kiedy ponownie będziemy mogli zwiedzać zamek Lipowiec?

09.10.2021 11:00 | 2 komentarze | 2 361 odsłony | Michał Koryczan
Jedna z największych atrakcji turystycznych w regionie, przyciągająca rocznie po kilkadziesiąt tysięcy osób, od ponad półtora roku pozostaje zamknięta.
2
Kiedy ponownie będziemy mogli zwiedzać zamek Lipowiec?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Średniowieczna perła ziemi chrzanowskiej od wiosny ubiegłego roku twierdza pozostaje zamknięta całkowicie dla zwiedzających. Wszystko ze względów bezpieczeństwa.

- Destrukcja murów jest tak duża, że kamienie spadają na dziedziniec. Tegoroczna zima zrobiła swoje - mówi Marek Bębenek, dyrektor Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec.

Od dawna wiadomo, że była siedziba biskupów krakowskich wymaga kompleksowej renowacji. Zgodnie z opracowaną kilka lat temu koncepcją potrzeba 8-9 mln zł, chociaż przy dzisiejszych realiach cenowych niezbędne wydaje się kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

W planach było m.in. pokrycie części pomieszczeń drugiego piętra zielonymi stropami, a kaplicy szklanym sufitem. Odbudowane miały być sklepienie pomiędzy kaplicą a skarbcem.

Fundusze przeznaczane przez władze wojewódzkie na prace restauracyjne na Lipowcu były niewystarczające. Ograniczenie zakresu robót niewiele dało, bo ogłaszanych przetargów nie udało się rozstrzygnąć. Oferty były zdecydowanie wyższe, niż możliwości finansowe muzeum.

Na tegoroczne prace zabezpieczające urząd marszałkowski przeznaczył 1,3 mln zł. Dyrektor Bębenek uznał, że pieniądze te trzeba w końcu wykorzystać.

- Został przygotowany projekt zastępczy, obejmujący zakres prac, na który nas stać w tym momencie - mówi Marek Bębenek.

Liczy, że na jesieni uda się rozstrzygnąć przetarg, a na wiosnę rozpoczną się prace konserwatorskie. Zamek będzie można zwiedzać ponownie najwcześniej w wakacje przyszłego roku, choć termin ten może zostać przesunięty.

Lipowiec ma być początkowo udostępniony do zwiedzania jedynie w części. Chodzi o podzamcze, dziedziniec zamkowy oraz wejście na wieżę. Sale ekspozycyjne mają być otwierane stopniowo, w późniejszym czasie, już po wykonaniu w nich niezbędnych prac.


Przeczytaj również:

Harcerze rozbili namioty na błoniach. Świętują 100-lecie Hufca ZHP Chrzanów (WIDEO, ZDJĘCIA)

Sportowy weekend. Na boiskach i w halach sportowych emocji nie powinno zabraknąć

MKS Trzebinia po raz 10. zdobył regionalny Puchar Polski (WIDEO, ZDJĘCIA)

Martwy dzik przy torach kolejowych. Gdzie to zgłosić?

Bilet na autobus ZKKM Chrzanów kupisz przez nową aplikację w telefonie

Chrzanowianin szkoli w Egipcie następców Mohameda Salaha, piłkarskiej gwiazdy FC Liverpool