Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Hałas przy rozruchu nowej instalacji. Rafineria przeprasza, WIOŚ kontroluje

08.10.2021 08:08 | 7 komentarzy | 5 713 odsłon | Agnieszka Filipowicz
ORLEN Południe testuje nowo wybudowaną instalację do produkcji zielonego glikolu w trzebińskiej rafinerii. Sąsiadujący z zakładem mieszkańcy narzekają na hałas.
7
Hałas przy rozruchu nowej instalacji. Rafineria przeprasza, WIOŚ kontroluje
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Mieszkam 1000 -1500 metrów od rafinerii. Od jakiegoś czasu wyraźnie wzrósł poziom hałasu wokół domu. W nocy przy otwartym oknie nie można zasnąć. Zmierzony hałas amatorskim miernikiem w porze nocnej wskazuje 60 decybeli. Budowa nowych instalacji w XXI wieku nie powinna skutkować tak dużym hałasem  - napisał do nas jeden z mieszkańców z osiedla Trzebionka.

ORLEN Południe tłumaczy, że nowa instalacja znajduje się w fazie rozruchu technologicznego.
- W dużym skrócie, proces ten polega na przeprowadzeniu testu wszystkich urządzeń i uzyskaniu odpowiednich parametrów procesowych produkcji. Wiąże się to z wieloma działaniami „kalibrującymi" pracę instalacji. Zanim uzyskane zostaną odpowiednie parametry, konieczne jest spalanie wcześniej uzyskanych partii na pochodni, również będącej częścią instalacji (tzw. zrzut na pochodnię). To zdarzenie generuje odgłosy o podwyższonej ilości decybeli - wyjaśnia Michał Chojnacki, kierownik Działu Komunikacji i Public Relations ORLEN Południe.

Spółka przeprasza mieszkańców za niedogodności, odczuwalne w bliskim sąsiedztwie zakładu. Jednocześnie zapewnia, że po uruchomieniu instalacji zielonego glikolu i w trakcie jej późniejszej, normalnej pracy, nie będzie dochodzić do opisanych zrzutów.

Tymczasem do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie wpłynęła skarga w tej sprawie. Jak poinformował nas dziś Ryszard Listwan, zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, instytucja wszczęła już kontrolę. Wkrótce przeprowadzi pomiary poziomu hałasu.