Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Wzrosną wynagrodzenia samorządowców? Projekt poselski wpłynął do Sejmu

02.08.2021 18:52 | 12 komentarzy | 2 057 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Szykują się podwyżki dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych, a także dla prezydenta RP i byłych prezydentów. Dziś został złożony projekt poselski w tej sprawie.
12
Wzrosną wynagrodzenia samorządowców? Projekt poselski wpłynął do Sejmu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Autorzy projektu argumentują, że średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w okresie od maja 2015 roku do lipca 2021 roku wzrosło o 45,8 proc., natomiast płaca minimalna o 60 procent. Świadczenia przysługujące samorządowcom i prezydentowi należy więc urealnić.

Proponowane zmiany oznaczają wzrost maksymalnej wysokości diety radnych o 60 procent w stosunku do obecnej wartości. Dieta - zgodnie z projektem - będzie odpowiadała 2,4-krotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw).

Przykładowo – chrzanowski radny, który jest sekretarzem w jednej z miejskich komisji, pobiera obecnie 1309 zł na miesiąc. Po zmianie przepisów jego dieta może sięgnąć blisko 2100 zł.

Wynagrodzenie prezydenta RP ma według złożonego projektu wzrosnąć o 40 procent w stosunku do obecnej wartości. Będzie się składało z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej.  Po zmianie przepisów prezydenckie wynagrodzenie wzrośnie do wysokości 25 051,88 zł brutto miesięcznie. Będzie też corocznie waloryzowane.