Rezerwat Kajasówka w gminie Czernichów jest piękny o każdej porze roku, ale gdy trafimy na przejrzyste powietrze, to panoramy po prostu zwalają z nóg.
DOJAZD
Z Chrzanowa jedziemy do Alwerni, potem szosą wojewódzką 780 w stronę Krakowa. Mijamy Brodła i jesteśmy w Przegini Duchownej. Na nowym rondzie, przy Zajeździe Rogatka, skręcamy w prawo na Czernichów. Pół kilometra dalej, u podnóża Kajasówki, mamy przy drodze dobrze oznakowany, leśny parking. Dojazd liczy ok. 30 km i zajmie nam jakieś pół godziny.
TRASA
Po rezerwacie Kajasówka prowadzi oznakowana ścieżka przyrodnicza, zaczynająca się tuż przy parkingu. Tworzy pętlę, więc bez problemu wrócimy do punktu wyjścia. Proponuję iść zgodnie z ruchem wskazówek zegara, gdyż wówczas widoki zostawimy sobie na koniec. Do pokonania jest około 5 km, zatem na spacer wraz z odpoczynkiem powinniśmy przeznaczyć ze 2 godziny. Trasa należy do średnio łatwych. Przy ścieżce są ustawione tablice ze zdjęciami oraz informacjami o rodzaju roślin, skał, owadów i zwierząt, jakie możemy spotkać na Kajasówce. To bardzo fajne urozmaicenie podczas wędrówki. Zawsze można się dowiedzieć czegoś nowego.
O KAJASÓWCE
Rezerwat znajduje się w granicach Rudniańskiego Parku Krajobrazowego. Utworzono go w 1962 r. na powierzchni prawie 12 hektarów. Obejmuje zadrzewiony garb o szerokości ok. 0,7 km i długości 2,5 km. Od południa jest uskok z odsłoniętymi skałami i cudnymi panoramami. Choćby dla nich warto się wybrać na Kajasówkę.
JASKINIA PRZEGIŃSKA
Prowadzi do niej niebieski szlak, odchodzący od ścieżki przyrodniczej. Zejście jest strome i wąskie, więc trzeba szczególnie uważać. Jaskinia posiada dwa otwory, połączone korytarzem o długości około 12 metrów.
BUSTRYK
Jest to wzgórze na naszej trasie o wysokości 320 m n.p.m., od południa opadające stromymi urwiskami skalnymi. Nie przegapimy go, bo jest oznakowane, a widoki zapraszają, żeby zrobić tutaj dłuższy popas. Przy dobrej widoczności panoramy są cudowne. Patrząc od lewej do prawej: Las Wolski i klasztor kamedułów na krakowskich Bielanach, dalej - Nowa Huta i kominy w Skawinie. Horyzont zamyka pasmo Beskidów z potężną kopułą Babiej Góry. Z Bustryka schodzimy do parkingu.
Jeszcze w latach 70. dominowały na Kajasówce murawy kserotermiczne, czyli ciepłolubne trawy. Utrzymywały się dzięki wypasowi hodowlanych zwierząt domowych. Obecnie zbocza Kajasówki są częściowo oczyszczane z różnych krzewów, dzięki czemu zaczynają znów wyglądać jak dawniej.
06.11.2024
ZATRUDNIĘ pracownika fizycznego do pracy przy kost...
05.11.2024
ZATRUDNIĘ od zaraz pracownika fizycznego do pracy ...
01.11.2024
GABINET Psychologiczno - Terapeutyczny PRYZMAT Kat...
29.10.2024
ZATRUDNIĘ pracownika fizycznego do układania kostk...
28.10.2024
DO wynajęcia cukiernia wraz z wyposażeniem - 512 9...
17.09.2024
ŚLUSARZY, spawaczy, montażystów, praca na warsztac...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz