Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Na co ludzie umierali w roku 2020 według GUS? Ilu zabrał COVID-19?- statystyki wstępne

02.08.2021 16:32 | 2 komentarze | 3 349 odsłony | Alicja Molenda
Głównymi przyczynami zgonów były w ub. roku choroby układu krążenia i choroby nowotworowe. Odpowiadają one za blisko 60% wszystkich zgonów.
2
Na co ludzie umierali w roku 2020 według GUS? Ilu zabrał COVID-19?- statystyki wstępne
Zgony w 2019 i 2020 r. wg przyczyn; źródło GUS.Zgony z powodu COVID-19 w minionym roku stanowiły blisko 9% wszystkich zgonów.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W stosunku do roku 2019 udział tych obu grup chorób w przyczynach zgonów obniżył się jednak o prawie 7%. Podobne spadki obserwujemy niemal we wszystkich klasach przyczyn podanych przez GUS.

To skutek pandemii, w wyniku której w 2020 roku zmarło w Polsce 41,5 tys. osób. Szczyt zakażeń przypadł na ostatnie miesiące roku 2020. A pandemia, jak wiemy, spowodowała zapaść w diagnostyce i zabiegach kardiologicznych oraz onkologicznych, co może też rzutować na śmiertelność w roku bieżącym i kolejnych.

Prezentowana grafika zawiera w dwóch miejscach słupki opisane jako "pozostałe" i "niedokładnie określone przyczyny zgonów". To kilkanaście procent przypadków - nie do końca zdefiniowanych przez lekarzy. Przyczyny "zewnętrzne" to gł. nieszczęśliwe wypadki.

Zgony z powodu COVID-19 w minionym roku stanowiły blisko 9% wszystkich zgonów.

Pojawienie się nowej choroby zostało uwzględnione przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. W marcu i kwietniu 2020 roku Organizacja dołączyła do klasyfikacji nowe (awaryjne) kody, umożliwiające kodowanie
zgonów spowodowanych przez COVID-19 - kod U07.

Główny Urząd Statystyczny niezwłocznie rozszerzył zakres wykorzystywanych kodów, umożliwiając monitorowanie wszystkich przypadków zgonów z powodu pandemii. Tym samym wśród danych o zgonach według przyczyn za 2020 rok pojawiła się nowa kategoria - kod z rozdziału XXII Kody do celów specjalnych, tj. COVID-19.

źródło: GUS