Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Nieoczywiste skrzyżowanie pod Kauflandem w Chrzanowie. Kto ma pierwszeństwo?

21.07.2021 08:30 | 14 komentarzy | 9 295 odsłon | Łukasz Dulowski
Chodzi o zjazd z górnego parkingu chrzanowskiego Kauflandu w stronę Trzebińskiej, do widocznego na zdjęciu skrzyżowania.
14
Nieoczywiste skrzyżowanie pod Kauflandem w Chrzanowie. Kto ma pierwszeństwo?
Zjeżdżając z górnego parkingu chrzanowskiego Kauflandu, powinniśmy na widocznym na zdjęciu skrzyżowaniu ustąpić pierwszeństwa przejazdu, bo wyjeżdżamy ze strefy ruchu na drogę publiczną
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Często można zauważyć, że ten zjazd aż do połączenia z Trzebińską jest traktowany przez wielu kierowców jako droga główna, a dojazd od strony II LO jako droga podporządkowana. To błąd wynikający z pominięcia znaku D-53: koniec strefy ruchu.

Fakty są natomiast takie, że górny parking Kauflandu i zjazd do wspomnianego skrzyżowania (w pobliżu warsztatu Auto-Centrum) jest objęty strefą ruchu. Informują o tym znaki z charakterystycznym samochodzikiem: D-52: strefa ruchu i D-53: koniec strefy ruchu. Opuszczając strefę ruchu i wjeżdżając na inną drogę publiczną, musimy ustąpić pierwszeństwa przejazdu.

Po konsultacji z policjantami z chrzanowskiego wydziału ruchu drogowego sytuacja wygląda następująco:

Zjeżdżamy z górnego parkingu Kauflandu i przed widocznym na zdjęciu skrzyżowaniem, gdzie kończy się strefa ruchu, powinniśmy się zatrzymać i przepuścić pojazdy dojeżdżające do tego skrzyżowania od strony II LO. Ci kierowcy mają pierwszeństwo.

Może gdyby przed dojazdem do skrzyżowania, gdzie kończy się strefa ruchu, wymalować ciągłą linię w poprzek jezdni, to były to bardziej czytelny sygnał do ewentualnego zatrzymania się i ustąpienia pierwszeństwa.

Jeśli są inne miejsca w powiecie chrzanowskim i gminie Krzeszowice, gdzie macie wątpliwości dotyczące stosowania przepisów ruchu drogowego, to prosimy o kontakt mejlowy: gazeta@przelom.pl lub lukasz.dulowski@przelom.pl