Nie masz konta? Zarejestruj się

Olkusz

Podziemia w Olkuszu i zamek Rabsztyn w nowej odsłonie. Dobra wycieczka na weekend (ZDJĘCIA, WIDEO)

17.07.2021 14:00 | 0 komentarzy | 2 986 odsłony | Łukasz Dulowski
Sąsiedzi zaproponowali w sezonie letnim dwie bardzo ciekawe atrakcje turystyczne - otwarty po remoncie zamek w Rabsztynie i po raz pierwszy udostępnione do zwiedzania miejskie podziemia.
0
Podziemia w Olkuszu i zamek Rabsztyn w nowej odsłonie. Dobra wycieczka na weekend (ZDJĘCIA, WIDEO)
Miejskie podziemia pod tzw. kwartałem królewskim przy Rynku w Olkuszu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Na zamku kasa biletowa prawie jak recepcja hotelowa. Zaraz za nią kawiarnia z możliwością skonsumowania w niej lub na trasie pod parasolkami zakupionego „napitku".

Wchodzimy na zrekonstruowany już dużo wcześniej zamek górny na Kruczej Skale, skąd roztacza się panorama na Olkusz, Januszkową Górę, Rezerwat Pazurek i Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie, a przy dobrej widoczności horyzont zamykają Beskidy z ich królową - Babią Górą.

W Olkuszu natomiast nowością są miejskie podziemia pod nieistniejącym ratuszem na Rynku i przylegającym do nim tzw. kwartałem królewskim, czyli dawną siedzibą starostwa. Tutaj mamy już do czynienia z multimedialnym muzeum na wysokim poziomie. W poszczególnych pomieszczeniach, na dotykowych ekranach, przeglądniemy stare mapy, dokumenty, zdjęcia. Nacisk został położony na historię górnictwa, bo przecież jesteśmy w mieście słynącym w średniowieczu z wydobycia rud srebra i ołowiu.