Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

LOT znów połączył Kraków z Nowym Jorkiem. W soboty

25.06.2021 15:21 | 0 komentarzy | 4 890 odsłony | Alicja Molenda
Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 15:51
Po 13 latach do siatki połączeń Kraków Airport wraca bezpośrednie połączenie na trasie NOWY JORK - KRAKÓW - NOWY JORK /lotnisko JFK/.
0
LOT znów połączył Kraków z Nowym Jorkiem. W soboty
Tort dla załogi to nieodłączny element inuguracyjnych lotów na nowej trasie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To drugie transatlantyckie połączenie - po Chicago - oferowane przez narodowego przewoźnikaz Kraków Airport. Podróż na trasie liczącej 7 tys. km., trwa 8 godz. 40 min. W tym roku rejsy realizowane są 1 raz w tygodniu, od 25 czerwca (pierwszy przylot) do 25 września (ostatni wylot).

Samolot narodowego przewoźnika będzie lądował w Krakowie w piątki o 8:55, zaś w soboty o 13:00 będzie wyruszał w drogę za Atlantyk.
Dzisiaj odbyła się uroczysta inauguracja połączenia. Samolot Polskich Linii Lotniczych LOT, który przyleciał z lotniska JFK, tradycyjnie powitany został na płycie krakowskiego lotniska salutem wodnym, a załoga otrzymała okolicznościowy tort. Przecięcia wstęgi dokonali honorowi goście uroczystości:
dr Patrick T. Slowinski - Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych, Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury, Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego, Bogusław Kośmider - zastępca Prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców, Szymon Strzelichowski - dyrektor generalnego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Grzegorz Biedroń - prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Krzysztof Moczulski - rzecznik prasowy PLL LOT oraz Radosław Włoszek - prezes zarządu Kraków Airport.
Pasażerowie pierwszego rejsu powitani zostali kawą i obdarowani drobnymi upominkami
od krakowskiego lotniska.

Bogusław Kośmider - zastępca Prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców:

- Z powodu Covid-19 rok 2020 i początek 2021 stał się wyjątkowo trudnym dla krakowskiego lotniska, ale także dla całej branży turystycznej. W 2019 roku krakowskie lotnisko obsługiwało ponad 8 mln pasażerów, w czasie pandemii było tych pasażerów o prawie 90% mniej. Cieszymy się, że wakacyjne miesiące przyniosły wzrost zaufania do podróży lotniczych, czego dowodem jest dzisiaj nowo otwarte połączenie do Nowego Jorku. To szansa na powrót do Krakowa amerykańskich turystów, a tym samym na ożywienie gospodarcze naszego miasta."
Szymon Strzelichowski, dyrektor generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego:
„To jest bardzo ważne połączenie dla wszystkich podróżujących za ocean, ale także dla Polonii, która oddalona tysiące kilometrów od ojczyzny - chce częściej przyjeżdżać do Polski. Dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy dążyli do tego, aby Kraków mógł być połączony lotniczo z Nowym Jorkiem.

Rafał Milczarski, prezes zarządu PLL LOT:
- Uruchamiamy dzisiaj bardzo ważne i długo oczekiwane bezpośrednie połączenie z Krakowa
do Nowego Jorku. Ostatni raz samoloty LOT-u łączyły Małopolskę ze wschodnim wybrzeżem USA
w 2010 r. Z uwagi na stabilizującą się sytuację pandemiczną, rejsy do Nowego Jorku będziemy początkowo obsługiwać raz w tygodniu. Docelowo jednak w przyszłości, o ile warunki pozwolą, liczymy że uda się zwiększać częstotliwość ruchu na tej trasie. Cieszę się, że w tych niełatwych dla branży lotniczej czasach, przy wciąż odbudowującym się ruchu lotniczym, nie będą to jedyne rejsy międzynarodowe jakie w tym sezonie letnim LOT wykona dla pasażerów z Kraków Airport.
W te wakacje polecimy do Chicago oferując w sumie połączenia do dwóch portów w USA, a także
do popularnych europejskich kurortów w Chorwacji i Grecji i Albanii i do portów regionalnych
w Polsce.