Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Kwarantanna przy powrotach z zagranicznych wakacji spoza Schengen i EOG. Winna Delta

25.06.2021 09:50 | 3 komentarze | 3 305 odsłony | Alicja Molenda
Rozporządzeniem z 23 czerwca rząd dociska niezaszczepionych i wprowadza obowiązek odbywania kwarantanny dla dużej grupy osób wracajacych do kraju. Nie dotyczy on posiadaczy paszportu covidowego.
3
Kwarantanna przy powrotach z zagranicznych wakacji spoza Schengen i EOG. Winna Delta
Wakacyjne wyjazdy dla niezaszczepionych trochę się komplikują
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przepis mocno zaskoczył osoby odpoczywające za granicą i planujące wyjazdy. Pojawiło się mnóstwo pytań. Wiele dotyczyło np. Chorwacji, która w Schengen nie jest.

Straż graniczna doprecyzowła przepis w ten sposób:

"Od 24 czerwca br., w przypadku podróży z państw nienależących do strefy Schengen lub niebędących państwem członkowskim EFTA - stroną umowy o EOG , okres odbycia 10-dniowej kwarantanny ulega skróceniu, gdy wynik testu w kierunku SARS-Cov-2 jest negatywny, a test został wykonany po przekroczeniu granicy Polski w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu do systemu teleinformatycznego przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2)" - czytamy w komunikacie Straży Granicznej.

I dalej:

"Powyższy obowiązek nie dotyczy osób, które rozpoczęły podróż w jednym z krajów strefy Schengen lub w kraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli również podróżnych z Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Irlandii i Rumunii".

Chorwacja należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i choć nie należy do strefy Schengen traktowana jest jak pozostałe państwa UE i dotyczą ją te same zasady zwolnienia z kwarantanny, czyli szybki test antygenowy z listy zaakceptowanej przez UE lub pełne szczepienie.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi członkostwa Chorwacji w EOG rozporządzenie rady ministrów zostanie zmodyfikowane w celu zapewnienia bezspornego brzmienia przepisów.

 

Powyższa decyzja rządu ma na celu uszczelnienie granic przed nową odmianią COVID-19 o nazwie Delta. Na Delte zachorowało już w Polsce ok. 100 osób. Dużo przypaków jest na wyspach brytyjskich.