Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Już wkrótce wakacje. Skansen zaprasza na zajęcia

10.06.2021 09:00 | 0 komentarzy | 2 566 odsłony | Michał Koryczan
Muzeum w Wygiełzowie organizuje warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Można się już na nie zgłaszać.
0
Już wkrótce wakacje. Skansen zaprasza na zajęcia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Skansen zaprasza grupy zorganizowane, liczące minimum 15 osób. Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 32 622 8749.

Oto co proponuje Muzeum w Wygiełzowie.

  • ,,Malowane na szkle''- zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i seniorów. Uczestnicy zapoznają się z tradycją i techniką malowania na szkle. W trakcie warsztatów samodzielnie namalują obrazek na szkle, będący pamiątką z pobytu w skansenie.
  • ,,Kijanką i na tarze, czyli jak prały nasze prababcie" - pierwsza część warsztatów ma miejsce w chałupie z Podolsza w izbie kuchennej. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą ile wysiłku i trudu musiały włożyć nasze prababcie żeby wyprać ubrania. Będą mieli okazję zapoznać się z dawnymi sprzętami służącymi do prania i prasowania. Spróbują również swoich sił przy pracy maglownicą i żelazkami na duszę i węgiel. Druga część zajęć odbywa się w Spichlerzu z Bobrka, gdzie dzieci wykonają mydełko, które zabiorą na pamiątkę.
  • ,,Jak to z papierem bywało" - warsztaty czerpania papieru. Na zajęciach uczestnicy zapoznają się ze sztuką wytwarzania papieru i dowiadują się kto wymyślił papier. Wykonają samodzielnie kartkę papieru czerpanego z zasuszonymi kwiatami i próbują swoich sił w pisaniu gęsim piórem.
  • ,,Budujemy po krakowsku - jak dawniej budowano domy" - w trakcie zajęć uczestnicy poznają materiały, z których stawiano domy, a także związane z tym zwyczaje i wierzenia. Dowiedzą się jak przenoszono do skansenu zabytkowe budynki i tworzono ekspozycję muzealną. Pod okiem prowadzącego z przygotowanych modeli samodzielnie złożą wiejską chałupę i stodołę, a na zakończenie zajęć będą mieli okazję zagrać w wielkoformatową grę planszową.

W muzeum wybrane zajęcia zostały również dostosowane dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych z niepełnosprawnością.

Dla osób z niepełnosprawnością wzroku muzeum proponuje zajęcia edukacyjne ,,Nie święci garnki lepią". Uczestnicy dowiedzą się, że garncarstwo uważa się za najstarsze rzemiosło, które wymagało specjalnego warsztatu i dużych umiejętności, ale przede wszystkim spróbują swoich sil w lepieniu i toczeniu na kole garncarskim. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku przygotowano także specjalnie wyznaczona ścieżkę zwiedzania po trzech wybranych obiektach z możliwością dotykowego poznawania eksponatów i wnętrz z audiodeskrypcją przewodnika.

Dla osób z niepełnosprawnością słuchu przeznaczone są zajęcia warsztatowe (z udziałem tłumacza PJM po wcześniejszym zgłoszeniu ) ,,Malowane na szkle'' i ,,Kijanką i na tarze czyli jak prały nasze prababcie"

Dla osób z niepełnosprawnością ruchu przygotowane zostały zajęcia edukacyjne ,,Malowane na szkle" i ,,Nie święci garnki lepią" , a także zwiedzanie z przewodnikiem po wybranych obiektach, do których instytucja zapewnia rampy i szyny podjazdowe.

 

Przeczytaj również

Piłkarska środa. Świt Krzeszowice awansował do okręgówki

Kopalnia Janina już dawno tak mocno nie zatrzęsła ziemią

Jechał fiatem przez Chrzanów. Miał 2,5 promila

Do kiedy mają potrwać prace na stacji PKP w Trzebini

MKS Trzebinia świętuje awans. Zagra z najlepszymi zespołami z Małopolski

Piłkarska sobota. Fablok Chrzanów wygrał mecz na szczycie