Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Na weekend mamy dla w Was mnóstwo ciekawych rozmów do poczytania

22.05.2021 09:30 | 0 komentarzy | 2 191 odsłony | Łukasz Dulowski
O maturze, na której wystarczy napisać 250 słów; o pracy i zarobkach pielęgniarek; o bałaganie reklamowym; o czytelnictwie konkurującym z nowoczesnymi technologiami; o głośnym „Nie" ze strony OSP; o pomyśle na likwidację dzikich wysypisk. Wszystko w najnowszym wydaniu „Przełomu".
0
Na weekend mamy dla w Was mnóstwo ciekawych rozmów do poczytania
Bibliotekarka Barbara Janda, pielęgniarka Grażyna Gaj, specjalistka od reklam Martyna Pawlik, starosta Andrzej Uryga, polonistka Małgorzata Filipczak, strażak Zbigniew Duda
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Więcej lektur, dłuższy egzamin
Szykuje się trudniejsza matura z języka polskiego. Będzie dłuższa, ale też dojdą nowe lektury. Na razie wystarczy napisać rozprawkę na minimum 250 słów, żeby zdać. Czy to nie jest jakieś nieporozumienie? Rozmawiamy z Małgorzatą Filipczak, polonistką z I LO w Chrzanowie.

Ciężka robota w dzień i w nocy
Pielęgniarki walczą nie tylko o wyższe zarobki. Na 250 tysięcy pielęgniarek i położnych, pracujących w Polsce, 150 tysięcy ma powyżej 60 lat. To porażające dane. Rozmawiamy z Grażyną Gaj, przewodniczącą oddziału Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych w chrzanowskim szpitalu.

Internet zamiast ulicznych billboardów
Reklamoza jest zmorą naszych ulic. Co więcej - przedsiębiorcy uważają, że postawienie billboardu sprawi, że ich firmy zaczną świetnie działać, a klienci będą się pchać drzwiami i oknami. Ten mit próbuje obalić mieszkająca w Szwecji Martyna Pawlik, zajmująca się projektowaniem identyfikacji wizualnej dla firm.

Nowe technologie kradną czas na czytanie
Poziom czytelnictwa sprzed dwóch dekad w najlepszym wypadku osiągniemy dopiero za kilka lat. Rozmawiamy z Barbarą Jandą, dr literaturoznawstwa, pracującą w szkolnej bibliotece w I LO w Chrzanowie.

OSP nie zgodzi się na zmianę nazwy
Gdy politycy zaczynają mieszać w systemie ochrony przeciwpożarowej, może to oznaczać początek końca OSP - mówi Zbigniew Duda, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Krakowie. Kontrowersje wywołują rządowe propozycje, m.in. przemianowania strażaków na ratowników OSP.

Starosta liczy na pospolite ruszenie
Zarząd powiatu chrzanowskiego planuje kompleksową likwidację dzikich wysypisk śmieci. Jak to zamierza zrobić, mówi starosta chrzanowski Andrzej Uryga.

Wydanie papierowe jest dostępne w sklepach, e-wydanie TUTAJ