Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Pan Borsuk z gminy Trzebinia (WIDEO)

12.05.2021 14:19 | 0 komentarzy | 5 442 odsłon | Alicja Molenda
Pewnie mało kto miał okazję przyglądać się z bliska takiemu zwierzakowi. Jest okazja. Autorem filmiku fotograf i kamerzysta wszechstronny - Robert Wall.
0
Pan Borsuk z gminy Trzebinia (WIDEO)
Fot. facebook.com/FotoVideoStudioWall/
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Tym razem w ramach moich wideołowów przedstawiam Pana Borsuka, który pięknie pozował w jednym z lasów naszej gminy Trzebinia - napisał autor. Podał też mnóstwo ciekawostek dotyczących tych zwierząt.

 

Borsuk jest to jeden najorginalniejszych ssaków zamieszkujących nasze lasy. Choć to całkiem spore zwierzę (waży około 10 kg, a kiedy zgromadzi zapasy tłuszczu na zimę - nawet 15-20 kg), to jest blisko spokrewniony z niewielką łasicą.
Borsuk (zwany niegdyś jaźwcem) to łatwo rozpoznawalny gatunek ze względu na swą charakterystycznie paskowaną, podłużną głową. Występuje w całym kraju.

Dnie borsuki spędzają w norach, które są czyste i mogą być bardzo rozbudowane. Wejście do ich labiryntu znajduje się w czymś, co przypomina pagórek. Borsuki tak bardzo dbają o czystość, że mają w swych norach „łazienki", czyli komory przeznaczone wyłącznie do zaspokajania potrzeb fizjologicznych.

Aktywne są w nocy - opuszczają wtedy norę w poszukiwaniu pożywienia. Są wszystkożerne. Zapadają w sen zimowy.

Borsuki żyją w dużych rodzinach na norowiskach. Norowiska składają się z prawdziwego labiryntu nor i są rozbudowywane z pokolenia na pokolenie. Najstarsze czynne norowiska w Europie mają ponad 100 lat!

Rodzina borsuków zajmuje obszar liczony w kilometrach kwadratowych. Poza norowiskiem głównym, dysponuje też z reguły drugim, wykorzystywanym w lecie. Więzi społeczne w borsuczej kolonii są silne, ale okazuje się, że nie tylko w niej. Na letnim norowisku należącym do jednej rodziny, obserwowano także dwie inne rodziny z sąsiadujących rewirów. Spędzały wspólnie czas. Coś jak weekendowy wypad na grilla do domku letniskowego u przyjaciół.

Para borsuków pozostaje razem całe życie. Wiosną, w marcu lub początkiem kwietnia samica rodzi 2-5 młodych, jednak pierwsze tygodnie życia borsuczęta spędzają w norze. Wystawiają noski na wiosenny świat dopiero w maju. I wtedy zaczyna się zabawa: małe borsuki gonią się, przeskakują przez siebie i wydają głośne okrzyki.

facebook.com/FotoVideoStudioWall/