Nie masz konta? Zarejestruj się

Luszowice

Uszkodzone kubły na śmieci, czyli niekończąca się historia (WIDEO)

09.05.2021 10:00 | 10 komentarzy | 3 446 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Wciąż nierozwiązany pozostaje problem uszkodzonych pojemników na odpady. Większość reklamacji nie jest uwzględniania, a mieszkańcy Chrzanowa, Trzebini i Libiąża stają przed wyborem - albo kupią nowy kubeł na własny koszt, albo firma nie odbierze od nich śmieci.
10
Uszkodzone kubły na śmieci, czyli niekończąca się historia (WIDEO)
Od dwóch miesięcy firma nie odbiera śmieci od Bronisławy Kierc z Luszowic. Powód - uszkodzony kubeł
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Zawarta przez związek gospodarki komunalnej umowa z firmą AVR SA nie uwzględnia bowiem (w przeciwieństwie do umowy z poprzednim operatorem PW MIKI) wymiany kubłów na koszt wykonawcy. To właściciel nieruchomości ma teraz obowiązek zapewnienia kubłów spełniających wymagania, czyli przystosowanych do grzebieniowych mechanizmów załadowczych. Bo teraz pojemniki to już własność mieszkańców.

Właściciele domów jednorodzinnych skarżą się, że kubły są uszkadzane podczas ich opróżniania przez pracowników firmy AVR. By jednak reklamacja została uwzględniona, właściciel musi udowodnić, że do uszkodzenia pojemnika doszło z winy pracowników AVR SA. A to już nie jest łatwe.

Związek Międzygminny Gospodarka Komunalna w Chrzanowie przymierza się co prawda do wymiany uszkodzonych pojemników na nowe, ale dotyczy to tylko kubłów na biodpady. Dlaczego?

Ekspertyza przygotowana na zlecenie związku przez Politechnikę Krakowską wykazała, że pojemniki na bioodpady dostarczone mieszkańcom przez PW MIKI nie spełniają wymaganych norm, m.in. nie są przystosowane do tzw. grzebieniowych mechanizmów wyładowczych. Niewykluczone, że sprawa skończy się w sądzie.

Zarząd związku planuje teraz wymianę uszkodzonych biopojemników, a dokładniej tych, których reklamację odrzuciła firma odbierająca odpady. Już zamówił ich pierwszą dostawę. Ewentualna wymiana nie obejmie jednak kubłów na odpady zmieszane. Tymczasem skarg na ich uszkodzenie wciąż wpływa sporo.