Nie masz konta? Zarejestruj się

Jankowice

Na most czekali kilkaset lat. Zobacz archiwalne zdjęcia

25.04.2021 16:00 | 0 komentarzy | 8 547 odsłon | Michał Koryczan
Pierwszy most w Jankowicach Niemcy wysadzili w powietrze. Drugi pod koniec żywota trzeszczał i chwiał się we wszystkie strony. Trzeci przypomina dziś w wielu miejscach ser szwajcarski i wkrótce podzieli los poprzedników.
0
Na most czekali kilkaset lat. Zobacz archiwalne zdjęcia
Zdjęcia pochodzą z archiwum Magdaleny Augustynek oraz Zdzisławy Gołąbek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Początków przepraw przez Wisłę w rejonie Jankowic można szukać śmiało już w średniowieczu.
Przez setki lat ludzie przedostawali się przez rzekę za pomocą łodzi oraz promów. Pierwszy most powstał tu najpewniej dopiero w XX wieku.

- Jeden z mieszkańców pamiętających tamte wydarzenia opowiedział mi, że most zaczęli budować Polacy jeszcze przed drugą wojną światową. Jej wybuch przerwał jednak prace. Niemcy rozbudowali niedokończoną przeprawę - opowiada Mirosław Dudek, pasjonat lokalnej historii.

W styczniu 1945 roku Niemcy wycofując się z tego terenu przed nacierającą armią radziecką wysadzili w powietrze most w Jankowicach.

Już po wojnie w rejonie tej miejscowości powstała nowa, drewniana przeprawa. Służyła ludziom do schyłku lat 80. minionego wieku.

Wówczas do użytku został oddany istniejący do dziś stalowo-betonowy most, a właściwie to dwa. Pierwszy od strony Jankowic, nad głównym korytem Wisły, oraz drugi, nad wybudowanym wzdłuż niego kanałem żeglugowym Smolice (od strony Podolsza).

Przeprawa nad głównym korytem rzeki ma być całkowicie zdemontowany. W jej miejsce powstanie zupełnie nowy obiekt. Prace mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku (przeprawa nad kanałem żeglugowym Smolice została zmodernizowana w ubiegłym roku).

O historii przepraw przez Wisłę w rejonie Jankowic, związane z nimi wspomnienia mieszkańców oraz opowieści pasjonatów lokalnej historii przeczytacie w najnowszym, 16. numerze „Przełomu", dostępnym w wersji papierowej i elektronicznej.


Przeczytaj również

Piłkarska sobota. Sprawdź wyniki dzisiejszych meczów ligowych

Zawodnicy z Libiąża i Zagórza mistrzami Polski

Bramkarz MKS Trzebinia bohaterem meczu. Pomógł mu... duży palec (WIDEO, ZDJĘCIA)

Sportowy weekend. Piłkarze wracają na ligowe boiska (WIDEO)

Zmienia się rozkład jazdy linii B. Autobusy ominą niektóre przystanki

MKS Trzebinia w ćwierćfinale regionalnego Pucharu Polski