Nie masz konta? Zarejestruj się

MAŁOPOLSKA

Małopolski wojewoda Łukasz Kmita o epidemii: Sięgamy do najgłębszych rezerw

06.04.2021 15:20 | 3 komentarze | 2 028 odsłony | Agnieszka Filipowicz
- Sytuacja jest poważna. Należy do najtrudniejszych w kraju - powiedział dziś wojewoda na zwołanej w godzinach popołudniowych konferencji prasowej.
3
Małopolski wojewoda Łukasz Kmita o epidemii: Sięgamy do najgłębszych rezerw
Łukasz Kmita podczas konferencji prasowej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Około 30 karetek w Małopolsce dziennie czeka przed oddziałami szpitalnymi powyżej godziny. To problem, ale jednak - nie największy w naszym województwie w dobie pandemii. Najbardziej niepokoi kurcząca się liczba wolnych respiratorów w Małopolsce. Dziś było ich wolnych tylko 13.

- Łóżka respiratorowe to największe wyzwanie, jakie stoi przed nami - podkreślił Łukasz Kmita.
Tylko od piątku do dziś zajętych zostało 36 kolejnych respiratorów w Małopolsce.
- To pokazuje, jak koronawirus jest groźny - powiedział wojewoda.

Coraz więcej pacjentów zakażonych Covid-19 trafia do małopolskich szpitali w ciężkim stanie. Wojewoda Łukasz Kmita w ostatnich dniach przeprowadził kilkadziesiąt rozmów z lekarzami. Po tych rozmowach apeluje do Małopolan: Nie odwlekajcie wizyty u lekarza!

W wielu przypadkach chorzy byli bowiem już w ciężkim stanie, gdy dopiero zdecydowali się na kontakt z zespołami ratownictwa medycznego.
- Teraz sięgamy do najgłębszych rezerw. Utworzyliśmy 410 łóżek respiratorowych, a w ciągu najbliższych dni ta liczba zostanie zwiększona o kolejne 20 - zapowiedział wojewoda.

Zwrócił uwagę, że jeszcze podczas drugiej fali wydawało się, iż „absolutną ścianą" jest 350 takich łóżek w Małopolsce. Trzecia fala już zweryfikowała te założenia. W tej sytuacji wojewoda nie wyklucza też relokacji pacjentów pod respiratorami do innych województw.