Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Kajasówka w sam raz na weekendowy spacer (ZDJĘCIA, WIDEO)

04.04.2021 09:30 | 1 komentarz | 6 009 odsłon | Łukasz Dulowski
To propozycja przede wszystkim dla osób, które w ciszy lubią się " powłóczyć" po mniej uczęszczanych szlakach. Zwłaszcza, gdy podczas takiej wędrówki można się poczuć jak ptak.
1
Kajasówka w sam raz na weekendowy spacer (ZDJĘCIA, WIDEO)
Rezerwat Kajasówka w gminie Czernichów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Z Alwerni dostaniemy się do rezerwatu Kajasówka, kierując się szosą wojewódzką na Kraków. Mijamy Brodła. W Przegini Duchownej, zaraz za zajazdem Rogatka, odbijamy w prawo. Jedziemy lasem i po lewej zatrzymujemy się na parkingu. Dalej na piechotę.

Kajasówka
Kajasówka to rezerwat na terenie Rudniańskiego Parku Krajobrazowego. Utworzono go w 1962 r. na powierzchni prawie 12 hektarów. Obejmuje zadrzewiony garb o szerokości ok. 0,7 km i długości 2,5 km. Od południa jest uskok z odsłoniętymi skałami i cudną panoramą. Choćby dla niej warto się wybrać na Kajasówkę.

***

Cały czas będą nam towarzyszyć czerwone znaki ścieżki dydaktycznej. Pętla liczy ok. 5 km. Proponuję iść zgodnie z ruchem wskazówek zegara, gdyż wówczas widoki zostawimy sobie na koniec. Maszerujemy lekko pod górę. Zauważymy i sosnę, i buka, i lipę. Generalnie - bór mieszany. Po około 30 minutach dotrzemy na skraj lasu, skąd dostrzeżemy w oddali m.in. alwerniański klasztor. Teraz ostro wspinamy się na grzbiet Kajasówki. Tutaj znaki podpowiadają, żeby lekko zboczyć z głównej trasy.


Jaskinia Przegińska
Prowadzi do niej niebieski szlak. Zejście strome i wąskie, więc bardziej dla zaprawionych wędrowców. Jaskinia posiada dwa otwory, połączone korytarzem o długości około 12 metrów. Wyślizgane podłoże świadczy o tym, że raczej nie brakuje tu amatorów przeciskania się przez skalne zakamarki.

***
Wracamy do czerwonej trasy dydaktycznej. Grzbietem Kajasówki podążamy na zachód. Docieramy do platformy widokowej.

Bustryk
Wznosi się na wysokość 320 m n.p.m. Jeśli rozłożymy ramiona, tworząc kąt 180 stopni, to właśnie panorama o takiej rozpiętości nasyci nasze oczy. Oczywiście, gdy mamy dobrą widoczność. Patrząc od lewej do prawej: Las Wolski i klasztor kamedułów na krakowskich Bielanach, dalej - Nowa Huta i kominy w Skawinie. Horyzont zamyka pasmo Beskidów z potężną kopułą Babiej Góry.

***

Schodzimy z Bustryka, zmierzając do parkingu. Jeszcze w latach 70. dominowały na Kajasówce murawy kserotermiczne, czyli ciepłolubne trawy. Utrzymywały się dzięki wypasowi hodowlanych zwierząt domowych. Skończył się wypas zwierząt, zmieniła się przyroda.

W 2019 r., na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, została przeprowadzona wycinka niektórych drzew i krzewów na Kajasówce. Po to, aby odsłonić cenne murawy kserotermiczne. Kajasówka zaczyna się prezentować jak przed laty.

Na publikowanych zdjęciach Kajasówka jest jeszcze trochę w zimowej szacie. Teraz będzie tam jeszcze ładniej.