Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Od soboty do kościołów wchodzi mniej wiernych. Proboszczowie szukają sposobów, jak im pomóc

27.03.2021 19:00 | 18 komentarzy | 6 558 odsłon | Marek Oratowski
Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 11:00

AKTUALIZACJA

Od soboty do świątyni może wejść 1 osoba na 20, a nie - jak wcześniej - 15 metrów kwadratowych. W niektórych parafiach będzie więcej mszy świętych. Są też takie, gdzie liturgia będzie sprawowana na zewnątrz.
18
Od soboty do kościołów wchodzi mniej wiernych. Proboszczowie szukają sposobów, jak im pomóc
W wielu kościołach księża odprawiają w niedziele więcej mszy świętych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W parafii Matki Bożej Różańcowej w Chrzanowie do niedawno w liturgii mogło uczestniczyć 90 osób, a teraz 66 (przy wejściu trzeba pobrać numerek). Dlatego w Niedzielę Palmową oraz Wielkanoc cztery msze (o godzinie 8, 9, 10 i 13) - o ile pozwoli na to pogoda - odprawione zostaną na schodach kościoła, na co wyraził zgodę arcybiskup. Księża będą też sprawować przez trzy najbliższe niedziele dwie dodatkowe msze (o godzinie 9 i 18). W Wielki Czwartek po raz pierwszy będą dwie liturgie - o godzinie 16 i 18.30.

W parafii w Sierszy nagłośniony zostanie także plac przed kościołem, co pozwoli uczestniczyć w obrzędach osobom stojącym na zewnątrz. Podobnie stanie się w wielu innych parafiach. Na przykład w Żarkach, gdzie w środku może być teraz tylko 30 wiernych.

Proboszcz z Kwaczały wpadł na jeszcze inny pomysł. Na czas Triduum Paschalnego , aby spełnić rygory, ale umożliwić jak największej liczbie parafian bezpośredni udział w obrzędach, podzielił parafię na trzy części (północną, południową i środkową). Każda z nich będzie miała nabożeństwa w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę o innej godzinie.