Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Reklamowy bałagan przeszkadza Wam. Tak wynika z sondy, na którą głosowaliście na przelom.pl

09.03.2021 08:00 | 7 komentarzy | 3 104 odsłony | Grażyna Kaim
Pytaliśmy w niej, czy przeszkadza Wam reklamowy bałagan przy drogach i w miastach? Prawie 80 procent odpowiedziało - tak, 7 procent - nie, 13 procent nie zwraca na to uwagi.

7
Reklamowy bałagan przeszkadza Wam. Tak wynika z sondy, na którą głosowaliście na przelom.pl
Fot. Łukasz Dulowski
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najwyraźniej podobne odczucia towarzyszą mieszkańcom w innych częściach Polski, bo samorządy decydują się na podejmowanie uchwał krajobrazowych umożliwiających uporządkowania reklam w przestrzeni publicznej według ustalonych zasad.

Podjęcie tych uchwał umożliwia funkcjonująca od 5 lat tzw. ustawa krajobrazowa. Nazywana jest też kodeksem reklamowym lub kodeksem krajobrazowym.

W powiecie chrzanowskim największą potrzebę uchwalenia uchwały krajobrazowej widzi burmistrz Chrzanowa, choć i gospodarz Trzebini chciałby przystąpić do prac nad tym dokumentem jeszcze w tej kadencji.

Jak pokazuje doświadczenie innych gmin w Polsce, które się na to zdecydowały, nie jest to zadanie proste. Jej uchwalenie poprzedzają m.in. konsultacje społeczne, a projekt jest wystawiony do wglądu dla każdego zainteresowanego mieszkańca z możliwością złożenia zastrzeżeń (podobnie jak przy uchwalaniu miejscowego planu zagospodarowania).

Czasem prace nad tym dokumentem trwają kilka lat, a i tak na końcu nadzór wojewody lub sąd administracyjny uniemożliwia wprowadzenie uchwały w życie, wytykając ich uchybienia.

Uchwała obligatoryjnie wprowadza opłaty za reklamy, co budzi z kolei kontrowersje w lokalnym środowisku biznesowym, dla których uliczne billboardy i banery są ważnym elementem marketingowym.

***

Co poza ulicznymi reklamami porządkują w przestrzeni publicznej uchwały krajobrazowe podejmowane przez gminy? Jakie dają szanse, a jakie stwarzają ograniczenia? Jakie stanowisko wobec ustawy krajobrazowej prezentują burmistrzowie i wójt w powiecie chrzanowskim?
Odpowiedzi na te pytania znajdziecie
TUTAJ (w elektornicznym wydaniu Przełomu, w numerze 8)

***

Jakie są inne niż rzeczona uchwała narzędzia umożliwiające wpływanie na tę dziedzinę? Przeczytacie w rozmowie z Edytą Kaszubą, dyrektor wydziału planowania przestrzennego i gospodarki w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie. Dostępna TUTAJ (w elektornicznym wydaniu Przełomu, w numerze 9)

***

Opinia Tomasza Żołądzia, przedsiębiorcy i menadżera