Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Trzecia fala się rozpędza. Zasłanianie ust i nosa tylko maseczką

24.02.2021 15:39 | 4 komentarze | 4 161 odsłony | Agnieszka Filipowicz
Od soboty obowiązuje zakaz noszenia przyłbic, chust, szalików i bandan w celu zasłaniania nosa i ust. Tak zdecydował rząd.
4
Trzecia fala się rozpędza. Zasłanianie ust i nosa tylko maseczką
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że przyłbice nadal będą dopuszczalne, ale tylko jako zabezpieczenie dodatkowe (np. dla oczu). Polska nie zdecydowała się jednak, jak np. Czechy, na wprowadzenie nakazu noszenia maseczek o odpowiednich parametrach, choć zaleca maseczki chirurgiczne i wyższej generacji.

Skąd ta zmiana?
- Trzecia fala się rozpędza - stwierdził Adam Niedzielski.

Towarzysząca ministrowi na konferencji epidemiolog Iwona Paradowska-Stankiewicz podkreślała, że według nowych danych maseczki, szczególnie prawidłowo noszone, dobrze przylegające do twarzy, zdecydowanie lepiej chronią przed zakażeniem. Rząd nie wyklucza też, że w przyszłości możliwe jest wprowadzenie obowiązku noszenia tylko maseczek lepszej jakości. Decyzja ta zależeć ma od etapu epidemii, na jakim będziemy.

- Jeżeli ta skala zachorowań nam niespodziewanie wybuchnie ponad tą miarę, którą określiliśmy, to zdecydowanie będą takie rekomendacje - powiedział rzecznik MZ.