Nie masz konta? Zarejestruj się

Chrzanów

Kubły idą do sądu. Już szykują wezwania przedsądowe do spółki odbierającej odpady

27.01.2021 20:30 | 7 komentarzy | 6 931 odsłon | Agnieszka Filipowicz
W ciągu kilku najbliższych dni do spółki AVR SA, odbierającej odpady od mieszkańców Chrzanowa, Trzebini i Libiąża, trafią przedsądowe wezwania. Chodzi o uszkodzone pojemniki na śmieci.
7
Kubły idą do sądu. Już szykują wezwania przedsądowe do spółki odbierającej odpady
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od jesieni mieszkańcy alarmują, że podczas opróżniania kubły są uszkadzane. Tymczasem lwia część reklamacji jest odrzucana przez spółkę AVR.

Jeszcze w zeszłym roku dwoje libiąskich radnych - Agnieszka Siuda i Piotr Klupa - postanowili złożyć w imieniu poszkodowanych pozew wobec firmy odbierającej odpady. Na własny koszt - z diet radnych. Potem dołączyli do nich czterej kolejni radni, z Chrzanowa - najpierw Roman Madejski, poźniej Marcin Krauz, Krzysztof Kasperek i Ryszard Kosowski. Lista ponoć jeszcze nie jest zamknięta.

Radni korzystają z usług katowickiej kancelarii adwokackiej. Ta już przygotowuje wezwania przedsądowe. Jeśli nie odniosą one skutku, do sądu trafi wkrótce pozew wobec spółki AVR SA.

Poszkodowanych mieszkańców będzie reprezentował w sądzie Marek Bańczyk z kancelarii adwokackiej w Katowicach. Jak zapowiada, zarówno w wezwaniu przedsądowym do AVR SA, jak i - ewentualnie - później w sądzie, powoła się na art. 435 Kodeksu cywilnego. Chodzi o tzw. odpowiedzialność na zasadzie ryzyka. Zgodnie z nią przedsiębiorstwo ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody powstałe w wyniku jego działalności. W opinii adwokata, niedopuszczalne jest, by przedsiębiorca domagał się w przypadku uszkodzenia pojemnika podczas jego opróżniania, by to poszkodowany musiał udowadniać winę przedsiębiorstwa. Jeśli AVR nie zareaguje na wezwania przedsądowe i ostatecznie zostanie złożony pozew, kancelaria wystąpi do związku komunalnego z informacją o niewłaściwym wykonywaniu usług przez te spółkę. To zdaniem adwokata da podstawy związkowi do wypowiedzenia umowy na odbiór i transport śmieci AVR-owi.