Nie masz konta? Zarejestruj się

Powiat chrzanowski

Tadeusz Arkit o “ustawie śmieciowej” sprzed 10 lat: założenia były dobre, ale system został rozszczelniony

22.01.2021 10:00 | 29 komentarzy | 5 117 odsłon | Marek Oratowski
Niedługo minie 10 lat od uchwalenia nowelizacji ustawy o gospodarowaniu odpadami. Jak z perspektywy czasu przyjęte wtedy rozwiązania ocenia "ojciec" nowych przepisów Tadeusz Arkit, który wtedy był posłem?
29
Tadeusz Arkit o “ustawie śmieciowej” sprzed 10 lat: założenia były dobre, ale system został rozszczelniony
Tadeusz Arkit
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tadeusz Arkit jako parlamentarzysta PO przekonywał w 2011 roku, że dzięki dokonanej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (weszła w życie dwa lata później) śmieci znikną z lasów i rowów.
Jak ocenia wdrożenie tych przepisów po latach, skoro dzikie wysypiska wciąż powstają?

- Uważam, że nie było innej drogi. Oczywiście jest kwestia, jak poprawiać i uszczelniać system. Podwyżki cen za odpady to jest problem ogólnokrajowy, który nawarstwił się w ciągu ostatnich dwóch lat. Przyczyna nie leży w samorządach, to znaczy w gminach czy związku międzygminnym, ale w zmianie systemu. Bo jeżeli wprowadziliśmy opłatę za śmieci od każdego mieszkańca, to żaden z nich nie jest zainteresowany, by wyrzucać je do lasu, skoro ma odbiór spod domu. System został rozszczelniony przez to, że zostały z niego wyjęte firmy Duża ich część deklaruje minimalną produkcję śmieci lub wręcz je wyrzucają do lasu, a koszty tego ponoszą mieszkańcy - przekonuje Tadeusz Arkit, prezes Wodociągów Chrzanowskich.

Były poseł dodaje, że do tego dochodzą coraz wyższe koszty (na przykład skokowo wzrasta opłata marszałkowska).

- Konieczne jest wprowadzenie płaty opakowaniowej. To znaczy produkujący jakiś odpad w rodzaju plastikowej butelki, powinien jak w innych krajach unijnych także w Polsce odprowadzać pieniądze do budżetu państwa. Z tych funduszy pokrywane byłyby koszty zagospodarowania odpadów. W ten sposób mniej płaciliby mieszkańcy, którzy teraz tak naprawdę ponoszą tę opłatę. Gdyby to wprowadzić, więcej przy okazji byłoby opakowań zwrotnych, bo opłacałoby się je produkować - zaznacza Tadeusz Arkit, który swoimi przemyśleniami podzielił się na czwartkowym posiedzeniu komisji ochrony środowiska rady powiatu.

Co sądzicie o tych argumentach?

Ludzie:

Tadeusz Arkit

Tadeusz Arkit

Były burmistrz Libiąża, były poseł RP, były prezes Wodociągów Chrzanowskich, obecnie radny wojewódzki.