Nie masz konta? Zarejestruj się

Ziemia chrzanowska

Kolęda w tym roku głównie w kościele, a nie w domu

08.01.2021 18:00 | 8 komentarzy | 7 993 odsłon | Marek Oratowski
O tej porze roku księża z lokalnych parafii byliby prawie na półmetku odwiedzin parafian w ich domach. Jednak pandemia zmodyfikowała formę tegorocznej kolędy.
8
Kolęda w tym roku głównie w kościele, a nie w domu
Kolęda w czasie pandemii tylko dla części parafian będzie jak do tej pory w domach, fot. Marek Oratowskii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wielu duszpasterzy zaprasza parafian z poszczególnych ulic do kościoła na wieczorną mszę świętą. Na przykład w parafii św. Mikołaja w Chrzanowie w piątek 8 stycznia taką "zbiorową kolędę" odbyli parafianie mieszkający przy ulicy Oświęcimskiej. Po liturgii otrzymali błogosławieństwo relikwiami św. Jana Pawła II. Z kościoła mogli zabrać wodę święconą, by pokropić swoje mieszkanie i w wybranym czasie odmówić rodzinną modlitwę.

Podobnie jest w parafii w Sierszy, gdzie wierni przychodzą według ogłaszanego z ambony harmonogramu. A także w Balinie. Tam z kolei proboszcz poprosił, by na mszę świętą kolędową przynieść do poświęcenia krzyże. Z tym, że wierni z Balina mogą również zaprosić księdza do swojego domu na tradycyjną wizytę duszpasterską. Trzeba tylko wcześniej ustalić jej termin.

W parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu także możliwe było zaproszenie księdza do domu. Chętni musieli wrzucić w kościele kartkę z adresem i numerem telefonu do skrzynki stojącej przy chrzcielnicy.

Co sądzicie o tej formie kolędy? Jak ona wygląda w Waszych parafiach?