Nie masz konta? Zarejestruj się

Przełom Online

Nie będzie matury ustnej. Szykują się też zmiany w egzaminie ósmoklasisty

16.12.2020 16:00 | 3 komentarze | 2 810 odsłony | Marek Oratowski
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zdecydował, że egzaminy dojrzałości i te po podstawówce, w 2021 r. mają być łatwiejsze.
3
Nie będzie matury ustnej. Szykują się też zmiany w egzaminie ósmoklasisty
Przed tegorocznym egzaminem dojrzałości w trzebińskim "ekonomiku", fot. Michał Koryczan
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W 2021 r. egzaminy ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w załącznikach do rozporządzenia ministra edukacji, a nie - jak w ubiegłych latach - na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Zakres wiedzy na obu państwowych sprawdzianach z powodu pandemii i związanej z nią konieczności zdalnego nauczania, będzie zmniejszony. Na przyszłorocznej maturze nie będzie obowiązku zapisywania się na jeden z egzaminów dodatkowych (na poziomie rozszerzonym).

Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Do ustnej matury z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego będą mogli przystąpić absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

W egzaminach ósmoklasistów też będą zmiany. Na przykład z języka polskiego z listy lektur obowiązkowych wykreślono m.in. "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza

Do 23 grudnia Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi harmonogram przeprowadzania egzaminów w 2021 r.

- Trochę mnie dziwi i niepokoi takie redukowanie matury do jakiegoś minimum. Martwi też informacja, że trzeba będzie zmienić i dopasować podstawę programową. Mam nadzieję, że to zostanie ściśle określone, by młodzież wiedziała, czego się może spodziewać - komentuje dyrektor II LO w Chrzanowie Andrzej Bieda.

A Wy co myślicie o tych zmianach?