Nie masz konta? Zarejestruj się

Trzebinia

Powstanie nowy wiadukt, by część Młoszowej nie została odcięta od ruchu

27.11.2020 11:33 | 13 komentarzy | 9 550 odsłon | Agnieszka Filipowicz
Blisko 30 mln zł. To szacunkowa wartość kolejowej inwestycji, która szykuje się w Młoszowej w najbliższych latach. Gmina musi na nią wyłożyć sporo, bo ok. 10 milionów złotych.
13
Powstanie nowy wiadukt, by część Młoszowej nie została odcięta od ruchu
W rejonie ulicy Trzeciej powstanie podziemne przejście dla pieszych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To będzie duże obciążenie dla gminnego budżetu. Prawdopodobnie - spowoduje wzrost zadłużenia gminy.

Dlaczego inwestycja jest potrzebna? Modernizacja linii E-30 Kraków-Katowice oznacza likwidację przejazdu kolejowego w ul. Trzeciej w Młoszowej. W tym miejscu powstanie podziemne przejście dla pieszych. Czynny przejazd kolejowy, według planu, miał pozostać na ul. Szembeka. To droga wiodąca z krajówki na główny parking przy Puszczy Dulowskiej.
Jednak wedle zapowiedzi PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., po wprowadzeniu kolei szybkich prędkości, przejazd może być zamknięty przez około 30 minut w ciągu godziny, a nawet dłużej. Tym samym zostanie utrudniony dojazd do domów na południe od torów.

W tej sytuacji pojawił się pomysł budowy wiaduktu drogowego, który umożliwi kierowcom bezkolizyjny przejazd przez tory. Wiadukt ma powstać na wschód od ul. Trzeciej. Połączy się z drogą krajową nr 79 nowo wybudowanym łącznikiem. W planach jest także budowa łącznika nowej drogi z ul. Trzecią.

Inwestycja miałaby się rozpocząć w 2022 roku. Porozumienie między PKP PLK a gminą zostanie zawarte prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Wcześniej stosowny projekt uchwały trafi na sesję Rady Miasta.